Lekcja historii połączona z zabawą
Dodane przez admin dnia Luty 13 2014 20:00:00
Podczas tegorocznych ferii najmłodsi mieli spory wybór, gdzie spędzić dwa tygodnie wolne od nauki. Coś dla siebie znalazły także dzieci lubiące historię. Z myślą o nich specjalne warsztaty przygotowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Program zajęć organizowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego jest nieprzypadkowy. - Tegoroczne ferie związane są z wystawą czasową „Wyspa Władców. Ostrów Lednicki” – tłumaczy prowadząca zajęcia Marta Karalus-Kuszczak z Działu Komunikacji Zewnętrznej i Komunikacji.
Treść rozszerzona
Tego typu warsztaty w trakcie zimowych ferii nie są nowością w programie gnieźnieńskiego muzeum. W tym roku miały jednak nieco inny charakter. - Zajęcia miały nieco inną formułę. Do tej pory nacisk był kładziony na warsztat plastyczny. W tym roku trochę odeszło to na bok. Staramy się dużo pracować z wystawą, z obiektami, z zabytkami. To właśnie one zainspirowały nas do wymyślenia czterech zagadnień wokół postaci władcy – wyjaśnia M. Karalus-Kuszczak.

W oparciu o wspomniane zagadnienia powstał cały program zajęć. - Pierwsze to budowanie, ważne zagadnienie jeśli chodzi o Ostrów Lednicki. Drugim było poruszanie się władcy, stąd temat „Rex ambulans”. Dzisiejszym tematem były ceremonie, czyli ważne uroczystości i rytuały, które odbywały się w trakcie panowania władcy. Ostatnim zagadnieniem, które zostało bogato zaprezentowane na wystawie była drużyna władcy – wymienia M. Karalus-Kuszczak.

Warsztaty zostały podzielone ze względu na rodzaj uczestników. Osobne zajęcia prowadzone są dla grup zorganizowanych i dzieci, które przychodziły indywidualnie. Grupy stanowiły przede wszystkim półkolonie z Gniezna i młodzież ze szkół podstawowych.

M. Karalus-Kuszczak podkreśla, że dzieci chętnie biorą udział w spotkaniach. Jej zdaniem świadczy to o tym, że nowa forma zajęć przypadła do gustu najmłodszych. - Dzieci biorą aktywny udział w zajęciach. Mamy stałe grono bywalców. Bardzo cieszymy się, że do nas przychodzą. Mamy też nowych uczestników. Póki co ta nowa formuła zajęć jest odbierana przez nich bardzo pozytywnie – uważa.

Mateusz Fąfara

Na ten temat:
Wyobraźnia dziecka nie zna granic. Ferie na wyspie skarbów!