Niecodzienny seans filmowy „Kuś” w Kiszkowie
Dodane przez admin dnia Luty 05 2014 22:00:00
W 1761 roku sąd w Kiszkowie wydał jeden z ostatnich w Rzeczypospolitej wyroków śmierci za czary. Ofiarami zabobonu padło 10 kobiet – zielarek z pobliskiego Gorzuchowa. Wśród skazanych były dwie dziewczynki. Wszystkie zostały spalone na stosach, w miejscu, które w regionie tradycyjnie nazywa się „Kuś”.
Treść rozszerzona
Historię przywołanych wydarzeń sugestywnie przedstawia film w reżyserii Tomasza Góralczyka i Radosława Biskupskiego. „Kuś. Historia zielarek z Gorzuchowa” miał swoją premierę 23 listopada 2013 roku, a 1 lutego w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kiszkowie i Wójt Gminy zorganizowali pokaz dla mieszkańców. O godz. 17.00 w sali lustrzanej Hali Widowiskowo-Sportowej zebrało się ok. 250 osób. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów.

Na film składają się dwa wątki, wypowiedzi historyka, antropologa, egzorcysty, księdza i mieszkańców Gorzuchowa przeplatają się z fabularyzowanymi scenkami, w których aktorzy-amatorzy odgrywają role ofiar, sędziego i innych bohaterów tragicznych wydarzeń.

Uzupełnieniem seansu były wystąpienia ks. Mirosława Kędzierskiego – proboszcza z Kłecka, Tadeusza Bąkowskiego – wójta Gminy Kiszkowo i Tomasza Góralczyka – reżysera. Zebrani na pokazie mieszkańcy mogli także porozmawiać z odtwórcami głównych ról, zapytać o pracę na planie filmowym, poznać bliżej historię zielarek z Gorzuchowa.

Wszyscy chwalili pomysł zorganizowania pokazu. Opinie o filmie były bardzo pozytywne, a mieszkańcy gminy wyrażali nadzieję na kolejne tego typu przedsięwzięcia.

Organizatorki: Katarzyna Chuda, Hanna Czosnowska
Fot. Anna Frąckowiak, Julia Wrześniewska

Na ten temat:
„Kuś” - początek wspaniałej przygody?
„Naszym zdaniem te osoby były niewinne, a zginęły w okrutny sposób przez spalenie”
„Kuś – Historia Zielarek z Gorzuchowa”! Nowy film o lokalnej historii!
Rehabilitacja po 250 latach
Proces o czary - dziesięć kobiet spalonych żywcem!