Sekretarz obrony USA w Dąbrówce Kościelnej: - Jestem bardzo dumny z moich polskich korzeni
Dodane przez admin dnia Styczeń 31 2014 21:00:00
Jest dumny ze swoich polskich korzeni, dzięki czemu zyskał sobie przydomek Hagielski, choć tak na prawdę jego babcia miała nazwisko Kąkolewska. W drugim dniu swojej oficjalnej wizyty, amerykański sekretarz obrony, Chuck Hagel wybrał się w bardzo emocjonującą podróż, w poszukiwaniu swoich korzeni, do miejsca z którego pochodzili jego przodkowie, a konkretnie do Dąbrówki Kościelnej w gminie Kiszkowo.
Treść rozszerzona
31 stycznia Chucka Hagel miał bardzo napięty plan: spotkał się bowiem z premierem Donaldem Tuskiem, prezydentem Bronisławem Komorowskim, odwiedził również 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie stacjonują pozyskane z USA samoloty transportowe C-130 Hercules.Ale na tym nie koniec. Będąc w Polsce, postanowił również odwiedzić gminę Kiszkowo, z której wywodzą się jego przodkowie.

W Dąbrówce Kościelnej powitany został przez mieszkańców wsi chlebem i solą. Proboszcz parafii ks. Andrzej Kaczmarek przedstawił historię kościoła. Natomiast ks. Michał Sołomeniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjanego w Gnieźnie zaprezentował przywiezione z Archiwum księgi. W jednej z nich znalazł się zapis z informacją o ślubie pradziadków: Katarzyny Budzyńskiej i Tomasza Kąkolewskiego. Ślub ten odbył się 132 lata temu: 12.02.1882 r. W księgach też, znajdują się zapisy dotyczące chrzcin 5 ich dzieci: Marianny (1882 r.), Stanisława, Rozalii (bliźniaków, 1885 r.), Michała (1886 r.) i Franciszka (1887 r.).

Nie ma w nich niestety informacji o dacie chrztu jego babci Katarzyny, gdyż ona urodziła się w 1894 roku w Nebrasce. Kąkolewscy bowiem wyemigrowali do USA w 1888 roku.

Przyglądając się zapisom o chrzcie starszego rodzeństwa swojej babci Chuck Hagel powiedział: - Niektórych z nich miałem jeszcze okazję poznać osobiście.

Hagel wpisał się do pamiątkowej księgi parafii Dąbrówka Kościelna oraz Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Na pamiątkę wizyty, Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo, przekazał szefowi Pentagonu album „Ziemia kiszkowska wczoraj i dziś”, w którym są fotografie nieistniejącego już drewnianego kościoła, w którym to właśnie brali ślub jego pradziadkowie.

Wójt zaprosił także Hagela do ponownej, nieoficjalnej wizyty, podczas której, mógłby pokazać miejsce, w którym żyli i mieszkali jego przodkowie.

Po zakończonym spotkaniu Hagel powiedział: - Jestem bardzo dumny z moich polskich korzeni. Jestem przekonany, że członkowie rodziny wywodzący się ze strony Kąkolewskich, to jedna z najbardziej wartościowych części w naszej rodzinie. Dla mnie czymś wspaniałym jest możliwość powrotu do miejsc, które mnie ukształtowały.

68-letni Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, dwukrotnie odznaczony za służbę w Wietnamie Purpurowym Sercem, kieruje Pentagonem od lutego 2013 roku. Jest pierwszym weteranem na tym stanowisku.

Anna Frąckowiak

Na ten temat:
Kiszkowskie korzenie nowego sekretarza obrony USA!