Wyobraźnia dziecka nie zna granic. Ferie na wyspie skarbów!
Dodane przez admin dnia Luty 03 2014 15:30:00
Tegoroczne ferie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie związane są z wystawą czasową „Wyspa Władców. Ostrów Lednicki”. Inspiracji dostarczyli jej główni bohaterowie – Władcy. Na najmłodszych mieszkańców Pierwszej Stolicy czekają cztery tematy związane z aktywnością władcy. Tytułowa „wyspa skarbów” to oczywiście istniejąca do dziś wyspa Ostrów Lednicki. Z każdym tematem związana jest inna grupa eksponatów z wystawy, które są punktem wyjścia dla warsztatu.
Treść rozszerzona
W ramach rozpoczęcia ferii w MPPP odbyły się dziś zajęcia warsztatowe: „Z Muzealnego Kufra – glina”. Dzieci mogły nie tylko zaznajomić się z historią i przeznaczeniem gliny, ale również samodzielnie wykonać gliniane naczynia. Zgromadzeni mogli wcielić się w średniowiecznych garncarzy i za pomocą rąk wyrzeźbić piękne kubki i talerze. – Bardzo cieszy fakt, iż mieliśmy dzisiaj młodzież z gimnazjum. To niesamowite, że w dzisiejszych czasach chcieli oderwać się od komputera czy telewizora i przyjść na te kreatywne zajęcia – stwierdza Halina Kowalewska, z MPPP w Gnieźnie. Godzinne zajęcia spodobały się dzieciom, ponieważ mogły puścić wodze fantazji i samodzielnie nie tylko ulepić naczynia, ale również ozdobić je według własnego pomysłu. – Jestem na takich zajęciach w muzeum już drugi raz. Szkoda, że takie zajęcia nie mogą trwać trochę dłużej, ponieważ są naprawdę ciekawe – stwierdza 9-letni Filip, uczestnik dzisiejszych zajęć.

Oprócz warsztatów z gliną organizatorzy przygotowali dla najmłodszych szereg zajęć na całe dwa tygodnie ferii. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli bardzo dokładnie przyjrzeć się życiu i otoczeniu władców w średniowieczu. Dowiedzą się czym polegało sprawowanie rządów, co zostało wybudowane, jak przebiegały ceremonie królewskie i wyprawy wojenne. Wiedzę czerpać będą ze skarbów odkrytych przez archeologów na Ostrowie Lednickim. Każdorazowo punktem wyjścia do działań będzie samodzielne odszukanie przez uczestników eksponatów z wystawy.

Tegoroczne ferie będą miały nieco inną formułę niż dotychczas - podczas zajęć uczestnicy będą dużo się ruszać, improwizować, działać teatralnie wcielając się w role. – W tym roku skupiamy się na władzy, na tym jak ludzie kiedyś żyli. Przyjmujemy zupełnie inną formę niż dotychczas. Będziemy opierali się na ruchu, będziemy się jednoczyć i działać grupowo. Budowanie mostów, przedstawienia teatralne, improwizacje – wyobraźnia dziecka nie zna granic. Cały czas będziemy się opierać na tym, co się działo kiedyś, ale chcemy to osadzić w dzisiejszych czasach – zaznacza H. Kowalewska.

Tematy zajęć podczas tegorocznych ferii w Muzeum:
1. „Buduje się” – Z rozkazu władcy powstały na lednickiej wyspie budowle i konstrukcje. Bez nich kiedyś, ale i dziś niemożliwe byłoby codzienne funkcjonowanie. Podzieleni na drużyny zbudują własne wyspy, połączą je mostami. (4 i 11 lutego)
2. „(Rex) Ambulans” – Słowo oznacza kroczyć, spacerować. Uczestnicy wspólnie przetrą szlaki zwiedzając wyspę - wystaw, a w improwizacji podpatrzą władcze gesty i pozy. (6 i 12 lutego)
3. „Wojowie Mieszka” – Uczestnicy zanurzą się w groźny świat zbrojnej drużyny. Pokaźna kolekcja militariów zainspiruje do warsztatu plastycznego. Podczas zabawy ruchowej uczestnicy wcielą się w wojów na rozkaz atakując. (5 i 14 lutego)
4. „Ceremonie” – Powinnością władcy był udział w ceremoniach koronacji, pasowania. Dziś także uczestniczymy w ceremoniach. W grupach uczestnicy będą improwizować na temat współczesnych ceremonii i wcielą się w ich uczestników – celebrytów. (7 i 13 lutego)

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież. Informacje i zapisy na zajęcia na stronie www.edukacja.mppp.pl.

Monika Mężyńska