Wieża kościoła w Łubowie zostanie rozebrana! Grozi zawaleniem!
Dodane przez admin dnia Styczeń 28 2014 20:00:00
Zdjęcia, które publikujemy w tym artykule już wkrótce będą miały wymiar historyczny. Wynika to z faktu, że drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Łubowie już za kilka dni straci swoją XVIII-wieczną wieżę! Decyzję o rozbiórce wieży powziął proboszcz miejscowej parafii a wynikała ona ze względów bezpieczeństwa – wieża zaczęła się przechylać i grozi zawaleniem. Tym samym z krajobrazu Łubowa zniknie piękna, drewniana wieża...
Treść rozszerzona
Na szczęście, zniknie tylko na kilka tygodni, ponieważ wieża zostanie rozebrana i odbudowana od podstaw. - Na terenie gminy Łubowo czeka nas ważna inwestycja a dotyczy ona kościoła pw. św. Mikołaja. Proboszcz Jan Łykowski planuje rewitalizację kościelnej wieży. Wieża obecnie jest w takim stanie, że grozi zawaleniem, a że jest to zabytek, powiedziałbym, iż dla nas klasy zerowej, to w związku z tym ksiądz proboszcz aplikował o fundusze unijne, które zostały pozyskane - mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo i dodaje, że na tę inwestycję część funduszy wyłoży także gmina. - To jest perła naszej gminy i musimy o nią dbać - podkreśla wójt.

Jak zaznacza ks. Jan Łykowski, proboszcz parafii w Łubowie, remont wieży odbywać się będzie pod nadzorem konserwatora, a sama wieża zostanie rozebrana do fundamentów i odbudowana od podstaw. Wyłonieni zostali już wykonawcy, którymi są górale z Nowego Targu.

- Trzy dni temu została podpisana umowa i już po 2 lutego rozpocznie się remont wieży, który zakończy się prawdopodobnie przed Wielkanocą – dodaje wójt Łozowski.

Przypomnijmy, że parafia z kościołem istniała w Łubowie już w XII wieku. Pierwotny kościół ufundowała rodzina Sobiejuchów. W 1656 roku podczas wojny ze Szwedami kościół został podpalony i całkowicie spłonął. Obecna świątynia powstała w 1660 roku. W 1720 roku ówcześni właściciele wsi Lutomscy dobudowali kaplicę boczną, a w 1750 roku wieżę kościoła.

Kościół zbudowany jest z drewna dębowego, w stylu barokowym, konstrukcji zrębowej, kryty gontem i jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Wielkopolski.

Więcej o remoncie wieży już wkrótce w naszym portalu.

Karol Soberski