Wyróżnieni za wspólną pracę na rzecz Szlaku Piastowskiego
Dodane przez admin dnia Styczeń 23 2014 16:00:00
Starosta gnieźnieński Dariusz Pilak podczas dzisiejszego spotkania noworocznego wręczył dwa wyróżnienia „Paszporty Obywatela Civitas Schinesghe”. W tym roku nagrodę - w uznaniu za wspólną pracę na rzecz Szlaku Piastowskiego - otrzymali: Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Do tej pory wręczyłem tylko jedno takie wyróżnienie. Dziś powędrowały do dwóch marszałków za całą perspektywę przygotowania restytucji Szlaku Piastowskiego i powołania rady ds. zmian na tym szlaku – twierdzi D. Pilak.
Treść rozszerzona
Szlak Piastowski jest szlakiem o niepowtarzalnych walorach turystycznych i edukacyjnych związany w początkiem polskiej państwowości. Dynastia Piastów budując zręb naszej państwowości dokonywała niezwykle istotnych przemian zarówno ideologicznych jak i gospodarczych. Panowanie tej dynastii jest najistotniejszym okresem w dziejach naszego państwa. Szlak ten zlokalizowany jest na obszarze dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego. Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania szlaku samorząd powiatu gnieźnieńskiego podjął inicjatywę restytucji Szlaku Piastowskiego w celu jego uporządkowania. W roku 2011 za sprawą decyzji marszałka Marka Woźniaka oraz Piotra Całbeckiego powołana została Rada Programowo–Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego. Za połączenie sił starosta Dariusz Pilak przyznał im „Paszport Obywatela Civitas Schinesghe”.

- Nagroda dotyczy najstarszego zapisu o ziemi gnieźnieńskiej. Takie nagrody dostają osoby naprawdę wybitne z terenu naszego powiatu. Do tej pory wręczyłem tylko jedno takie wyróżnienie. Dziś powędrowały do dwóch marszałków za całą perspektywę przygotowania restytucji Szlaku Piastowskiego i powołania rady ds. zmian na tym szlaku. To była też inicjatywa, którą dostrzegli marszałkowie powołując radę – wyjaśnia Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński i podkreśla: - Ktoś, kto otrzymuje paszport staje się też obywatelem, a to oznacza, że będziemy mieli dwóch marszałków jako obywateli powiatu gnieźnieńskiego. Doceniamy to, co zrobili do tej pory.

Wyróżnienie „Paszport Obywatela Civitas Schinesghe” ma na celu docenienie osób wykazujących się aktywnością na rzecz powiatu gnieźnieńskiego oraz przyczyniających się poprzez swoją działalność publiczną, społeczną czy zawodową do rozwoju i ubogacenia kulturowego naszej „małej Ojczyzny”. Paszport Obywatela Civitas Schinesghe ustanowiony został w 2012 roku przez Starostę Gnieźnieńskiego Dariusza Pilaka i jest przyznawany bezpośrednio przez starostę w dowód uznania dla osiągnięć i dorobku wyróżnionej osoby.

Pierwszym laureatem „Paszportu Obywatela Civitas Schinesghe” jest międzynarodowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki. Drugim zdobywcą wyróżnienia został dziś marszałek województwa wielkopolskiego – Marek Woźniak. – Jestem niezwykle zaszczycony otrzymaniem tego dokumentu. Po części czuję się obywatelem tego miejsca, ale teraz jest to potwierdzone dokumentem. Jest to dla mnie niezwykły przejaw zaufania i zobowiązania jak sądzę do tego, żebym pamiętał jakie są potrzeby i wyzwania przed ziemią gnieźnieńską – mówi M. Woźniak.

Trzecim laureatem „Paszportu Obywatela Civitas Schinesghe” został Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który z przyczyn osobistych nie przybył na spotkanie. Starosta zapewnił jednak, że to wyróżnienie zostanie mu przekazane przy najbliższej okazji.


Monika Mężyńska