„Śladami Powstania Wielkopolskiego”
Dodane przez admin dnia Styczeń 23 2014 10:00:00
Za nami XII rajd turystyczny „Śladami Powstania Wielkopolskiego”. Patronat nad rajdem objął Krzysztof Dereziński, burmistrz miasta i gminy Trzemeszno. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej i Klub Górski „Ornak” im. ks. T. Hanelta. Celem rajdu było uczczenie 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozbudzanie zainteresowań naszą Małą Ojczyzną.
Treść rozszerzona
Uczestnikami imprezy byli głównie uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz turyści dorośli. Łącznie w rajdzie wzięły udział 82 osoby. Trasa rajdowa rozpoczynała się na stacji PKP Trzemeszno, dokąd uczestnicy dojechali pociągiem i wiodła ulicami Trzemeszna. Turyści zostali podzieleni na dwie grupy i każda z nich wraz z przewodnikiem PTTK dotarła do najważniejszych atrakcji miasta: pomnik Kilińskiego, pomnik H. Cegielskiego, Bazylika oraz cmentarz z grobami powstańców wielkopolskich. Na osobę, która najszybciej dotrze do pomnika Władysława Wleklińskiego – dowódcy kompanii trzemeszeńskiej w Powstaniu Wielkopolskim, czekała nagroda ufundowana przez przewodnika jednej z grup a zarazem Prezesa PTTK. Kubek z logo PTTK trafił w ręce opiekuna grupy ze Szkoły Podstawowej nr 5 Sławomira Gniewoskiego.

Meta rajdu znajdowała się w Restauracji „Czeremcha”. Tam na zmarzniętych turystów pogoda nas nie rozpieszczała: było chłodno, mglisto i wilgotno) czekała smaczna grochówka z bułką. Posileni turyści w ilości 20 osób przystąpili do konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Test składał się z 15 pytań i dotyczył wiedzy zdobytej m.in. na dzisiejszym rajdzie.

Zwycięzcami konkursu zostali: 1. Mikołaj Nowicki – Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” w Gnieźnie; 2. Kacper Kozłowski – Szkoła Podstawowa nr 5 w Gnieźnie; 3. Dominik Magoń – Szkoła Podstawowa nr 9 w Gnieźnie.

Nagrody książkowe wręczył zwycięzcom przybyły na metę rajdu Burmistrz Krzysztof Dereziński. W kilku zdaniach przedstawił historię Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Trzemeszeńskiej. Edyta Kubiak – zastępca kierownika Referatu Spraw Obywatelskich i Promocji Gminy Trzemeszno sprezentowała każdemu uczestnikowi rajdu okazały kalendarz na rok 2014 z rysunkami przedstawiającymi architekturę Trzemeszna i okolic – dawniej i dziś.

Uczestnicy rajdu zdobyli kolejne 8 punktów do OTP. Pełni wrażeń i wiedzy udali się na dworzec PKP Trzemeszno, skąd odjechali pociągiem do Gniezna.

Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu za wspólne wędrowanie oraz przewodnikom za przekazanie cennych informacji o zwiedzanych miejscach. Szczególne podziękowania składam Panu Burmistrzowi i jego pracownicy za finansowe wsparcie rajdu oraz poświęcony nam sobotni czas. Dziękuję za gościnne przyjęcie właścicielowi Restauracji „Czeremcha” w Trzemesznie.

Zapraszam na kolejne zimowe wędrowanie - 1 marca, tym razem z metą w Szkole Podstawowej nr 3 w Gnieźnie. Szczegóły wkrótce.

Ewa Bosacka
Komandor rajdu