Zabytki uratowane dla potomnych
Dodane przez admin dnia Styczeń 08 2014 11:45:00
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w ramach środków finansowych uzyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończyło konserwację pięciu zabytków Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Wysokość dotacji z Ministerstwa wyniósł 26.500 zł. Uzyskane dofinansowanie połączone z wkładem własnym Muzeum pozwoliło przeprowadzić konserwację 5 zabytków: osiemnastowiecznego feretronu, obrazu Św. Stanisława z XVIII - XIX w. oraz sylwetkę Ukrzyżowanego - trzy malowidła na blasze z XIX w. Konserwacja przeprowadzona zostanie przez Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki „ANTA” z Kostrzyna Wlkp.
Treść rozszerzona
Do Muzeum powróciły, po przeprowadzonej konserwacji, zabytki sztuki sakralnej ze zbiorów Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Tym samym zakończono realizację zadania pt. „Konserwacja zespołu zabytków sakralnych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet: „Wspieranie działań muzealnych”. Konserwację przeprowadzono w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki „ANTA” w Kostrzynie Wlkp.

- Zakonserwowane muzealia to przykłady wiejskiej sztuki sakralnej. W przewadze pozyskane zostały do zbioru muzealnego wraz z zabytkowym kościołem z Wartkowic. Należy do nich osiemnastowieczny feretron procesyjny w drewnianej snycerskiej oprawie, z olejnymi malowidłami przedstawiającymi św. Annę Samotrzecią i Matkę Boską Szkaplerzną. Konserwacja odsłoniła pierwotną kolorystykę ramy i odtworzono na niej srebrzenia. Obrazy odzyskały czytelność i ukryte pod warstwą brudu detale – informuje Joanna Wieczorek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Drugim jest obraz świętego Stanisława (XVIII lub XIX wiek), malowany techniką olejną na płótnie, przedstawiający świętego w scenie wskrzeszenia Piotrawina. Obraz oprawiony jest w ramę zdobioną sztukaterią i miejscowo srebrzoną.

Zespół zamykają trzy, być może stanowiące komplet, wizerunki Ukrzyżowanego na antropomorficznie wyciętych blachach. Wizerunki takie, na blachach wyciętych przez kowali, malowane przez lokalnych malarzy, umieszczano dawniej przy drogach i na cmentarzach. Skorodowane i odkształcone podłoża wyprostowano i wzmocniono, odsłonięto i zabezpieczono relikty w różnym stopniu zachowanych polichromii – w jednym z nich malowidło zachowało się w dużym procencie, ukazując postać ukrzyżowanego Chrystusa. Wizerunki zachowano w postaci tzw. trwałych destruktów.

- Wszystkie zakonserwowane przedmioty z początkiem nowego sezonu ekspozycyjnego pokazane zostaną publiczności we wnętrzu kościoła z Wartkowic na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego – dodaje J. Wieczorek.

(or)