Odznaki wojskowe z lat 1914-1939 trafią do Muzeum Początków Państwa Polskiego!
Dodane przez admin dnia Luty 10 2014 11:15:00
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotację dla Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie na zakup kolekcji polskich odznak wojskowych z lat 1914-1939 należących do Ludwika Krumreya, gnieźnieńskiego historyka i lokalnego kolekcjonera.
Treść rozszerzona
Do zbiorów gnieźnieńskiego muzeum trafi około 90 polskich odznak wojskowych tematycznie związanych z historią Gniezna oraz walką o niepodległą Polskę w pierwszej połowie XX wieku. Istotną ich częścią jest kolekcja odznak wojskowych, głównie z okresu walk o odrodzenie państwa polskiego i dwudziestolecia międzywojennego.

Dotyczą one różnych formacji wojsk polskich, od piechoty, przez kawalerię i artylerię do formacji technicznych. Wśród nich znajdują się też odznaki upamiętniające wydarzenia z przeszłości, m.in. powstanie wielkopolskie, odznaki byłych władz powstańczych: Rady Ludowej Miasta Poznania i Naczelnej Komendy Straży Ludowej czy odznaki organizacji kombatanckich skupiających uczestników powstania czy Hallerczyków.

Kolekcja wzbogaci zbiory Muzeum Początków Państwa Polskiego, które od lat kolekcjonuje obiekty związane z tradycjami wojskowymi miasta Gniezna. Pierwszy, otwarty dla publiczności pokaz zakupionej kolekcji planowany jest podczas tegorocznej Nocy Muzeów w dniu 17 maja 2014 r.

Na fotografii: Odznaka 61 Wielkopolskiego Pułku Piechoty – 7 Pułk Strzelców Wielkopolskich -
Odznaka w kształcie stylizowanego orła z opuszczonymi skrzydłami, trzymającego w szponach jednej łapy tarczę krzyżacką pokrytą białą i czarną emalią, a w drugiej łapie przyłbicę rycerską. Na łapach orła zerwane łańcuchy (symbol wyzwolenia spod pruskiego panowania), nad tarczą wpisano numer i inicjały: 61 PP.

(mppp)