Wystawa na cześć gnieźnieńskich społeczników
Dodane przez admin dnia Grudzień 21 2013 14:30:00
Kpt. Paweł Cyms, Bolesław Kasprowicz, ks. Piotr Wawrzyniak, ks. Mateusz Zabłocki - to właśnie im, gnieźnieńskim społecznikom poświęcona jest wystawa, która została otwarta dziś na Rynku przez Sebastiana Błochowiaka i Aleksandra Sycha z Forum Młodych PiS. Organizatorzy wspólnie podjęli taką inicjatywę by przybliżyć gnieźnianom postaci osób, które poświęciły wiele trudu na rzecz Pierwszej Stolicy.
Treść rozszerzona
Organizatorzy podczas przygotowywania wystawy korzystali z materiałów źródłowych, m.in. z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. - Wspólnie podjęliśmy taką inicjatywę aby przybliżyć gnieźnianom postaci społeczników, którzy poświęcili wiele wysiłku na rzecz Gniezna. Byli to przede wszystkim Paweł Cyms, Bolesław Kasprowicz, ale także ks. Piotr Wawrzyniak, ks. Mateusz Zabłocki. Są to osoby, które naprawdę włożyły wiele trudu i pracy w XIX i XX wieku by móc wyzwolić Gniezno, a także Wielkopolskę spod zaboru pruskiego – przedstawia Sebastian Błochowiak, z Forum Młodych PiS.

S. Błochowiak dodaje też: - Zbliża się kolejna rocznica Powstania Wielkopolskiego. Jak wiemy, dzięki inicjatywie pana Gawła zostaną sprowadzone do Pierwszej Stolicy prochy Pawła Cymsa. Po osiemdziesięciu latach jego prochy spoczną na tym samym cmentarzu co prochy jego ojca. To jest wyjątkowe. Przypuszczam kiedy pan Gaweł podejmował tę inicjatywę, nie zdawał sobie z tego sprawy. Dzisiaj grobu ojca Pawła Cymsa nie ma już na tym cmentarzu, tym bardziej jest to ważne dla naszych mieszkańców – zaznacza.

Wystawę można oglądać do końca stycznia 2014 roku.

Monika Mężyńska