„Pamięć Nieustająca” – uczniowie z Trzemeszna i Gniezna odebrali nagrody!
Dodane przez admin dnia Listopad 14 2013 11:00:00
W auli biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, 10 listopada, odbyła się Gala Finałowa konkursu historyczno-literackiego Pamięć Nieustająca, w której uczestniczyli uczniowie gimnazjum oraz liceum w Trzemesznie. W konkursie wzięło udział 1989 uczniów z gimnazjów i szkół średnich z całej Polski. Jury, któremu przewodniczył dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, już w czerwcu przyznało 36 nagród oraz 68 wyróżnień.
Treść rozszerzona
Znakomicie w tym konkursie wypadli uczniowie byłego już Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum im. Kosmowskiego w Trzemesznie. Klaudia Nawrot za pracę pt. „Gaz już na mnie nie działa” a Krystian Walczak za pracę „Preludium do wielkiej wojny” otrzymali nagrody główne (oboje są uczniami gimnazjum w Trzemesznie), natomiast Izabela Dylawerska (liceum w Trzemesznie) za opowiadanie „Obrońca” oraz Karol Adamski (gimnazjum w Trzemesznie) za reportaż „Śladami Witolda Hulewicza” otrzymali wyróżnienie. Dodatkowo trzemeszeńska szkoła znalazła się w gronie 10 wyróżnionych szkół (spośród 252) z najwyższą liczbą laureatów. Wśród nagrodzonych były również uczennice I LO w Gnieźnie Katarzyna Kulczak, Jagoda Bukowska i Paulina Kasprzyk, które uhonorowano wyróżnieniami.

Laureaci konkursu zostali zaproszeniu najpierw do obejrzenia uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie w dawnym gmachu biblioteki uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu miała miejsce Gala, którą poprowadziła znana dziennikarka Anna Popek. Nagrody wręczali m.in. przewodniczący jury Andrzej Kunert oraz minister Maciej Klimczak - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Uroczystość uświetnił występ aktorów scen warszawskich z Andrzejem Ferencem na czele.

Dużą niespodziankę uczniom trzemeszeńskiego gimnazjum sprawił członek jury, zarazem przewodniczący kapituły nagrody im. Witolda Hulewicza, Romuald Karaś, który publicznie pogratulował Karolowi Adamskiemu wyboru tematu i dotarcia do znajdujących się w Trzemesznie szkolnych pamiątek po Witoldzie Hulewiczu, literacie i twórcy Polskiego Radia. W nagrodę Karol został zaproszony na uroczystą Galę wręczania nagród im. Witolda Hulewicza, która odbędzie się 20 listopada w Warszawie.

Prócz nagrodzonych w konkursie udział wzięły również Aleksandra Król i Agnieszka Tamul z gimnazjum oraz Karolina Kasprzyk i Ewelina Majewska z liceum. Uczniów do konkursu przygotowały panie Dorota Kaniewska (gimnazjum) i Mariola Ciechorska (liceum) a koordynatorem był pan Piotr Zieliński (liceum). Opiekunem młodzieży podczas wyjazdu był pan Piotr Szablewski z trzemeszeńskiego liceum.

Patronat nad konkursem objęli między innymi Minister Edukacji Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, TVP Historia, Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Inspiracją do konkursu byłą książka pod tytułem Pamięć Nieustająca ukazująca losy placu Piłsudskiego w Warszawie, bowiem - jak podają autorzy konkursu - „wydarzenia z tego placu ingerują w polskie dzieje, ukazują problemy związane z ojczystą historią, przypominają losy postaci wybitnych, ale i tych pozostających w cieniu, zapomnianych”.

(ma)

Na ten temat:
Pamięć nieustająca…