Kolekcjonerzy zabytków militarnych spotkali się w Gnieźnie
Dodane przez admin dnia Październik 30 2013 14:45:00
Właściciele prywatnych muzeów oraz kolekcjonerzy zabytków militarnych spotkali się w Gnieźnie. Pasjonaci rozmawiali między innymi o problemach we współpracy z muzealnictwem państwowym, ale także próbowali wypracować pewien konsensus w lobbowaniu na rzecz swojego środowiska. Do Gniezna przyjechali pasjonaci z całego kraju.
Treść rozszerzona
Do spotkania doszło między innymi z inicjatywy Mateusza Hena. - Spotykając się z problemami środowiska, pomyślałem, że bardzo dobrze byłoby zintegrować to środowisko. Gniezno z racji na znaczenie historyczne ale i położenie geograficzne jest mniej więcej w środku kraju, wszyscy mają mniej więcej po drodze. Po pierwsze chcemy o tych problemach porozmawiać po drugie chcemy scementować nasze środowisko rozproszone po całym kraju – mówi Mateusz Hen.

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli prasy związanej z tematyką historyczną. - Rozmowy o problemach które pojawiają się przy współpracy na linii instytucje muzealne i urzędy decydujące o muzealnictwie – kolekcjonerzy czy właściciele muzeów prywatnych. Te problemy pojawiają się w sferze proceduralnym. Chcemy właśnie domagać się praw jakie ustawowo mają kolekcjonerzy prywatni i muzea prywatne przede wszystkim w kwestii pozyskiwania zbiorów, ich posiadania i konserwacji – powiedziała nam Izabela Kwiecińska redaktor naczelna miesięcznika historycznego „Odkrywca”.

Potrzeba pokazania siły środowiska, oraz tego jak wiele zabytków ocalało dzięki kolekcjonerom czy właścicielom prywatnych pojazdów to bardzo ważna sprawa dla polskich losu polskich zabytków militarnych. - Niektóre placówki muzealne w naszym kraju były bardzo otwarte, niektóre jednak traktowały prywatnych kolekcjonerów czy prywatne muzea jak intruzów. Czasy się zmieniły, trzeba za nimi nadarzać. Chcemy pokazać, że w muzeach prywatnych pracują pasjonaci, którzy nie kończą pracy o godzinie powiedzmy 17.00. W tym środowisku drzemie ogromne doświadczenie. Chcemy się właśnie jako poważni partnerzy pokazać na przykład ministerstwu – uzasadnia Jacek Kopczyński z Łodzi.

Pasja badania i kolekcjonowania pojazdów militarnych i militariów jest również zdaniem środowiska wojskowego bardzo istotną siłą sprawczą ocalenia wielu unikatowych już dziś eksponatów. - Moim zdaniem nie powinniśmy z gruntu oddzielać muzeów państwowych od muzeów prywatnych, czy kolekcjonerów. Świetne przykłady zachowania wielu eksponatów znam choćby z środowiska gnieźnieńskiego – mówi ppłk dr Marek Gaj.

Spotkanie zorganizowane w Gnieźnie dało podwaliny integracji środowiska, które jak się okazuje jeśli uniknie rozproszenia może być poważnym partnerem dla instytucji państwowych zajmujących się muzealnictwem militarnym.

Jarosław Mikołajczyk
Fot. TV Gniezno