Trzemesznianie zapalili „Znicze Pamięci”
Dodane przez admin dnia Październik 22 2013 10:45:00
Odbyła się kolejna edycja akcji Zapal Znicz Pamięci, której celem przypomnienie dramatycznych losów mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy. Uczestnicy akcji zapalają znicze w miejscach kaźni i męczeństwa. W tym roku akcja ma przypominać również o wielkiej fali wysiedleń do Generalnego Gubernatorstwa jaka nastąpiła już od września 1939 r. Akcję zainicjowało Radio Merkury wspierane przez Instytut Pamięci Narodowej.
Treść rozszerzona
Do udziału w akcji po raz drugi przyłączyli się trzemeszeńscy gimnazjaliści zachęcani przez swoich nauczycieli i wychowawców: Danutę Grzegorek, Iwonę Łaniecką, Bożenę Łukiewską, Barbarę Starostę, ks. Piotra Szcześniaka, Przemysława Woźnego i Macieja Adamskiego. Tym razem akcję zaplanowano na dwa dni.

Już w sobotę w południe zapalono znicze w Niewolnie, podtrzemeszeńskiej wsi, w której 10 września 1939 r. rozstrzelano kilkunastu obrońców Trzemeszna, pobliskim Kociniu, w którym 5 października 1939 r. rozstrzelano 27 Polaków oraz w Wydartowie w miejscu rozstrzelania 7 osób zaangażowanych w Straż Obywatelską.

W sobotniej akcji uczestniczyli Monika Ferenc, Jagoda Woźniak, Marta Kuchta, Weronika Wańkowicz, Wiktor Adamski, Daniel Okleciński, Daria Bogusiewicz i Jan Adamski (SP nr 1 w Trzemesznie) wraz z opiekunami Przemysławem Woźnym i Maciejem Adamskim.

Natomiast w niedzielę po grupa gimnazjalistów wraz z nauczycielami oraz prefektem ks. Piotrem Szcześniakiem oraz mieszkańcami Trzemeszna udała się na cmentarz parafialny by zapalić znicze na zbiorowej mogile. Zapalaniu zniczy towarzyszyła modlitwa za zmarłych i krótkie wystąpienie na temat okupacji i wysiedleń mieszkańców Trzemeszna w czasie wojny.

Znicze zapłonęły również w mieście pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Szymańskiego, przedwojennego burmistrza Trzemeszna, zamordowanego w 1939 r. oraz na rynku pod tablica poświęconą Wojciechowi Bąkowi, działaczowi ludowemu z pobliskiego Kozłowa także zamordowanemu w 1939 r.

(or/ma)