Spływ kajakowy po rzece Wełnie
Dodane przez admin dnia Październik 07 2013 22:00:00
W sobotę, 5 października odbył się spływ kajakowy po rzece Wełnie. W spływie wzięli udział członkowie Stowarzyszenia pod Żaglami i nie tylko. Celem spływu było poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych rzeki Wełny oraz promocja zdrowego trybu życia poprzez aktywny sposób spędzania czasu wolnego.
Treść rozszerzona
Komandorem spływu był Kazimierz Mazur - wiceprezes Klubu PTTK "Horyzont" Gniezno, pasjonat kajakarstwa z wielkim doświadczeniem i wiedzą na temat polskich rzek. Przed rozpoczęciem spływu odbyła się odprawa na której zostały omówione zasady zachowania bezpieczeństwa na wodzie. Swoją przygodę na rzece Wełnie rozpoczęliśmy od wschodniego wybrzeża Jeziora Piotrowskiego. Następnie pokonując kilkuset metrowy odcinek rzeki Wełny wpłynęliśmy na Jezioro Ławiczno - miejsce lęgowe dzikich ptaków, na którym zrobiliśmy krótki przystanek na posiłek regeneracyjny.

Następnie popłynęliśmy w dalszą drogę na Jezioro Biskupiec. Rzeka Wełna w pełnym słońcu ukazała wszystkim swoje duże i ciekawe walory przyrodniczo-krajobrazowe. Zaskoczyła wszystkich swoją różnorodnością, jeżeli chodzi o poziom trudności pokonywania przeszkód np. powalone drzewa, gałęzie i trzciny. Dla uczestników spływy jednak nie stanowiło to problemu i wszyscy z sukcesem dotarli do mety. Spływ zakończył się w Leśnictwie Brody, gdzie przy wspólnym ognisku uczestnicy zregenerowali siły po pokonanym prawie 12 kilometrowym odcinku rzeki Wełny.

Pomimo miesiąca październik i obawy co do złych warunków atmosferycznych, w dniu spływu słońce towarzyszyło nam przez cały czas. Dla miłośników turystyki wodnej każda pogoda jest dobra, wystarczy tylko odpowiednio się ubrać i przygotować.

Na wiosnę planowane są kolejne spływy po rzece Wełnie - jej dalszymi odcinkami. Serdecznie zapraszamy!

Kajaki wraz z osprzętem na których pływali uczestnicy spływy były użyczone przez Stowarzyszenie Światowid w ramach realizowanego projektu współpracy „Turystyczny rozwój regionu poprzez tworzenie szlaków kajakowych”, którego celem jest promocja rzeki Wełna oraz Mała Wełna, realizowanego w ramach programu oś 4 Leader PROW 2007-2013.

Robert Nawrocki