Ciekawi ludzie, miejsca i historie nieznane
Dodane przez admin dnia Październik 07 2013 12:00:00
Towarzystwo Przyjaciół Żydowa wraz ze Stowarzyszeniem Światowid zorganizowało imprezę w cyklu „Spotkania z historią. Ciekawi ludzie, miejsca i historie nieznane - Gmina Czerniejewo”. „Spotkanie z historią” została zorganizowana przy wsparciu finansowym ze Stowarzyszenia Światowid.
Treść rozszerzona


Punktem pierwszym programu wycieczki było złożenie wiązanki pod Pomnikiem Poległych w czasie II wojny światowej. Uczestnicy wysłuchali wspomnień Stefana Szymkowiaka który w barwny i ciekawy sposób opowiadał o historii, budowie i osobach które przyczyniły się do powstania tego miejsca pamięci.

Następnie uczestnicy odwiedzili miejsce dawnego cmentarza żydowskiego tzw. Kirkutu na obrzeżach Czerniejewa. O historii tego miejsca, jego losach na przełomie wieków oraz teraźniejszości tym razem opowiadał Sławomir Zakrzewski.

Po zapaleniu symbolicznej świeczki i złożeniu wiązanki kwiatów wycieczka dotarła do kolejnego historycznego miejsca w naszej gminie – obelisku powstałego w miejscu dawnego kościoła pod wezwaniem św. Idziego. Tu również mieliśmy okazję posłuchać wielu ciekawych informacji związanych z byłym kościołem.

Na koniec grupa udała się do miejscowości Graby gdzie uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w równolegle organizowanym (corocznie) przez TPŻ grzybobraniu. Po grzybobraniu zorganizowany został przez członków TPŻ poczęstunek dla wszystkich uczestników „Spotkania z historią”, odbył się quiz historyczny związany tematycznie z miejscami które odwiedziliśmy podczas wycieczki a całość zwieńczyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

(or/lb)