Rajdem uczczono pamięć Patrona
Dodane przez admin dnia Październik 06 2013 10:30:00
Wędrówką życie jest człowieka! Już po raz jedenasty odbył się w Kłecku Rajd Śladami prof. Władysława Nehringa – patrona kłeckiego gimnazjum. W imprezie wzięło udział ok. 200 uczestników. W tym roku, z okazji zbliżającej się 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, wyznaczono całkiem nowe trasy: po Kłecku (3 km), gdzie odwiedzano miejsca związane z powstańcami wielkopolskimi; stacja kolejowa Gącz – Kłecko (10 km) – śladem słynnej kompanii kłeckoskiej.
Treść rozszerzona
W rajdzie wzięło udział 200 uczestników ze wszystkich szkół z gminy Kłecko (SP Dębnica, SP Kłecko, gimnazjum Kłecko – gospodarze), a także dzieci i młodzież z podstawówek oraz gimnazjów w Janowcu Wlkp. (po raz pierwszy), Karniszewie, Kiszkowie, Mieleszynie oraz wychowankowie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kłecku. Tu i ówdzie można było też zauważyć pojedyncze osoby, które reprezentowały szkoły gnieźnieńskie.

Trasa krótsza – po Kłecku – z założenia przeznaczona była dla młodszych uczestników rajdu, dla bardzie doświadczonych piechurów (gimnazjalistów i osób dorosłych) przygotowano trasę Gącz – Kłecko. Dopisała pogoda, dopisywały też humory. Około godz. 11.00 wszystkie drużyny zjawiły się już na mecie rajdu, która mieściła się na boisku kłeckiego gimnazjum. Tutaj na piechurów czekała ciepła herbata oraz pyszna grochówka z kotła.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym między innymi konkursy: języka polskiego (potyczki językowe), plastyczny (portret prof. Władysława Nehringa), na najładniejsze drzewko ekologiczne oraz konkursy sprawnościowe prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego. Największym powodzeniem cieszył się jednak pokaz brazylijskiej sztuki walki jiu-jitsu, który zaprezentowali zawodnicy klubu Walka Gniezno. Rajdowi towarzyszyły także pokazy strażackie przygotowane przez druhów z miejscowej OSP, w tym pokaz resyscutacji krążeniowo – oddechowej.

Tradycyjnie też na mecie rajdu czekał szereg nagród – niespodzianek, które zostały rozlosowane wśród jego uczestników. Rower – główną nagrodę imprezy – wygrała Klaudia Tokarz z gimnazjum w Kłecku. Wśród zaproszonych gości, na boisku gimnazjum, można było zauważyć między innymi Januarego Giżyckiego – zastępcę burmistrza gminy Kłecko, Mieczysława Szczepańskiego – przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kłecko.

Rajd odbył się dzięki przychylności Marka Kozickiego – Burmistrza Gminy Kłecko, który wspiera go finansowo od samego początku oraz ofiarności sponsorów, z których na szczególne podziękowanie zasłużyły dwie nauczycielki, Danuta Jaworska i Karolina Otuszewska – Szczurek. Warto w tym miejscu także wspomnieć, że fundatorem nagrody głównej (rower) był Michał Leśny – właściciel firmy przewozowej MILE.

Natomiast głównymi organizatorkami rajdu, od samego początku jego istnienia zresztą, były Dorota Krzyżanowska i Barbara Wawrzyniak – niestrudzone i niezastąpione nauczycielki kłeckiego gimnazjum. Kolejny Rajd Śladami prof. Władysława Nehringa już za rok.

(ZiBi)