Nowy sezon, nowe plany, nowe wyzwania
Dodane przez admin dnia Wrzesień 05 2013 17:00:00
Po wakacyjnej przerwie, Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne rozpoczęło nowy sezon swojej działalności. Inauguracja odbyła się podczas spotkania integracyjnego przy ognisku, które odbyło się na boisku przy Szkole Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo. Podczas imprezy był czas na biesiadę, wspólne śpiewy przy ognisku, ale był też czas na omówienie planów działania Towarzystwa na najbliższe kilka miesięcy. A wszystko wskazuje na to, że zapowiada się bogata w różnego rodzaju przedsięwzięcia jesień i zima.
Treść rozszerzona
Spotkanie w Łagiewnikach Kościelnych, które odbyło się w miniony weekend, rozpoczęło się o godz. 17.00 od rozpalenia ogniska, czego dokonał prezes Towarzystwa, Karol Soberski. Następnie przyszedł czas na biesiadę i rozmowy o planach na najbliższe miesiące.

- Pomysł na rozpoczęcie nowego sezonu od spotkania integracyjnego narodził się spontanicznie, gdyż uznaliśmy, że warto wraz z rodzinami spotkać się tak nieformalnie i wspólnie pobawić się przy ognisku – mówi Karol Soberski, prezes PTH-T. - W ten sposób chcieliśmy także wynagrodzić naszym rodzinom częste nasze nieobecności w domu i podziękować im, że pozwalają nam angażować się w tę działalność społeczną, która wiąże się z wieloma wyjazdami – dodaje z uśmiechem.

Na ognisko na boisku szkolnym w Łagiewnikach Kościelnych zarząd Towarzystwa zaprosił kilku gości, wśród których znalazł się m.in. starosta gnieźnieński Dariusz Pilak, Radosław Występski, sekretarz gminy Kiszkowo (reprezentował wójta gminy, który nie mógł przybyć ponieważ był na urlopie) oraz Marek Barczyński, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych im. Ludwika Szajdy.

Starosta Pilak nie krył zadowolenia z zaproszenia na to spotkanie. - Czuję się tutaj bardzo dobrze, z tego względu, że jest część osób, które znam. Oni są aktywni w różnych obszarach swojego życia zawodowego, czy prywatnego. Z drugiej strony bardzo ważne podkreślenia jest, że to Towarzystwo zwraca uwagę na takie historię, które jako ciekawostki warto wykorzystać i pokazać, że one są wokół nas. Miejscowości mniejsze i większe, mające swoją historię, swoją tożsamość, ciekawą, na przestrzeni ostatnich wieków, bo już w tym wymiarze musimy na to spojrzeć. Poza tym Towarzystwo integruje środowisko, ponieważ wpisuje się i łączy różne sfery działań o randze znaczenia historycznego w gminach powiatu gnieźnieńskiego – mówi Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński.

Izba pełna historii...
W trakcie ogniska nie zabrakło różnego rodzaju zabaw, gry w badmintona, rozmów o przedsięwzięciach na najbliższe miesiące, jak również wspólnych śpiewów przy ognisku. Spotkanie było też okazją, by zapoznać się ze zbiorami zgromadzonymi w Izbie Tradycji i Pamięci Ziemi Kiszkowskiej znajdującej się w tutejszej szkole.

Izba powstał jesienią ubiegłego roku z inicjatywy Andrzeja Szprywy, dyrektora Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kośc. - Istniejąca wystawa narodziła się w latach 90-tych XX wieku i początkowo obejmowała tylko wewnątrzszkolną ekspozycję. Ale zainteresowanie dzieci i rodziców spowodowało przybywanie eksponatów. Dzisiaj jest już zgromadzonych około 200 eksponatów i ciągle przybywają nowe – opowiada A. Szprywa prowadząc nas przed budynek szkoły, gdzie znajduje się pierwsza część wystawy, czyli maszyny rolnicze z XIX i XX wieku, w większości sprawne.

Następnie weszliśmy do budynku i udaliśmy się do jednej z sal lekcyjnych, w której – w ramach drugiego modułu wystawy – znajdują się m.in. mundur z 1939 roku i mundur z okresu powstania wielkopolskiego, odznaczenia wojskowe, ale też ławki szkolne sprzed kilkudziesięciu lat, dokumenty, itp. Na koniec zaglądamy do trzeciej części wystawy, dawnego budynku wykorzystywanego jako skład opału, dzisiaj odnowionego i przystosowanego do prezentacji zabytków związanych z wyposażeniem domu i gospodarstwa.

Jak już wspomnieliśmy zaproszonego na ognisko wójta gminy Kiszkowo, Tadeusza Bąkowskiego reprezentował Radosław Występski, sekretarz gminy. - Wszyscy, którym zależy na tym, by kultywować to, co zostało po naszych przodkach i troszeczkę nawiązać do naszej tradycji powinni być zadowoleni, że takie towarzystwa istnieją. Dzisiaj gdy coraz trudniej o pracę społeczną, o wspólne inicjatywy, fajnie, że coś takiego powstało, tym bardziej na naszych terenach tak bogatych historycznie. Jest to spotkanie na koniec wakacji i czas by wrócić do tych materiałów, których pełno jest naokoło – zaznacza. - My jako gmina też się do tego szykujemy, i może dla członków Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego nie jest to niespodzianka, ale dla innych pewnie będzie, ciekawą publikację przygotowaną głównie przez Anię Frąckowiak i Bartka Krąkowskiego (członków PTHT – dop. red). I ta publikacja będzie pewnie źródłem dociekań nie tylko członków Towarzystwa, ale i wielu innych osób, i być może coś jeszcze ciekawszego z tego wyniknie, ponieważ różnych pamiątek z przeszłości dookoła jest jeszcze pełno – podkreśla. R. Występski.

Wśród zaproszonych gości był także Marek Barczyński, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych im. Ludwika Szajdy. - Spotkania integracyjne zawsze, na każdym szczeblu, są konieczne, ponieważ tutaj nieformalne spotkania, nieformalne rozmowy zbliżają ludzi. Garnitury są w szafie i niech je sobie mole jedzą, natomiast tutaj na sportowo wszystkie tematy można poruszać, nie ma żadnej hierarchii, jesteśmy wszyscy na ognisku, na takim spotkaniu i to jest piękne – podkreśla M. Barczyński.

Spotkanie integracyjne w Łagiewnikach zakończyło się około godz. 22.30, gdy zgasł ostatni płomień ogniska.

Najbliższe plany
Podczas spotkania przy ognisku omawiano także plany na najbliższe miesiące. A zapowiada się wiele ciekawych projektów. Przede wszystkim Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne rozpoczęło oficjalną współpracę z Gnieźnieńskim Stowarzyszeniem Sportów Lotniczych im. Ludwika Szajdy. - Zawsze mówię, że wszystkie współprace owocują. My coś dajemy od siebie, ktoś coś daje, czyli możemy coś pozostawić dla potomnych, dla widzów, dla czytelników, dla naszych członków i zawsze jest to korzyść obopólna. I czasami także trzecie osoby z tego mają pożytek – uważa M. Barczyński. - Możemy wspólnie wiele projektów realizować i zawsze staramy się pomagać, jak tylko możemy. I bardzo nam miło, że zostaliśmy zauważeni i zaproszeni – dodaje.

Jak podkreśla K. Soberski współpraca obu stowarzyszeń ma pomóc przy wyjaśnieniu kilku zagadek historycznych z naszego regionu a w tym celu potrzebne są m.in. zdjęcia lotnicze.

Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne rozpoczęło również współpracę z Nadleśnictwem Gniezno, która ma owocować przede wszystkim wspólnymi projektami na niwie turystycznej i edukacyjnej.

Współpraca z wymienionymi podmiotami to długofalowe plany. Ale już w najbliższym czasie kilka imprez do których PTH-T zaprasza mieszkańców naszego regionu. Pierwsza już 22 września, a będzie to I Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego, którego trasa poprowadzi przez Bieszczady Kłeckie (start i meta rajdu w Sławnie – szczegóły rajdu już wkrótce).

- Nasze Towarzystwo oficjalnie działa niecały rok, ale w tym czasie udało nam się zorganizować kilka imprez, które w najbliższym czasie będziemy kontynuować. Jako zarząd uznaliśmy, że przynajmniej raz w miesiącu będziemy organizować jakieś przedsięwzięcie historyczno-turystyczne. Oprócz rajdów pieszych, będziemy także kontynuować nasze cykle „Na szlaku skarbów”, a z kolei spotkania z filmem historycznym postanowiliśmy przekształcić w Dyskusyjny Klub Dokumentalnych Filmów Historycznych, który od zimy będziemy realizować w różnych miejscach naszego regionu. Oprócz tego pracujemy nad kilkoma innymi projektami o których wkrótce poinformujemy – mówi K. Soberski.

Osoby - miłośnicy historii i turystyki - chcące zaangażować się w działalność Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego mogą się kontaktować pod numerem telefonu: 506-966-706 lub e-mail: biuro@piastowskakorona.pl.

(as)
Fot. A. Frąckowiak, K. Soberski

Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne dziękuje Tadeuszowi Bąkowskiemu, wójtowi gminy Kiszkowo i Andrzejowi Szprywie, dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych, za gościnę i pomoc w zorganizowaniu ogniska.