Wieża w Dusznie – popularne miejsce wśród turystów
Dodane przez admin dnia Sierpień 06 2013 16:00:00
Jedną z atrakcji gminy Trzemeszno jest wieża widokowa w miejscowości Duszno koło Wydartowa. Ta mierząca 12 metrów budowla to znak rozpoznawczy powiatu gnieźnieńskiego. Mimo braku asfaltowej drogi turyści bardzo często tutaj zaglądają. Jednym z powodów licznych grup przybywających do Duszna to wspaniałe widoki rozciągające się z wieży...
Treść rozszerzona
Odbudowana w ubiegłym roku wieża prezentuje się okazale. Przypomnijmy, że 16 września 2011 roku wieża została podpalona, w efekcie całkowicie zniszczona. Sprawcy nie odnaleziono do dziś. Dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Gnieźnie i przy współpracy Gminy Trzemeszno budowla została odbudowana. Dziś jest mocniejsza i bardziej zabezpieczona przed podpaleniem.

Wieża liczy trzy poziomy, z każdego miejsca doskonale widać krajobraz Wysoczyzny Gnieźnieńskiej oraz województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego gdyż Duszno leży na granicy tych dwóch województw. Przed wieżą stoi tablica informacyjna w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim oraz zbudowano wiatę pod którą można usiąść i odpocząć.

Niemal każdy mieszkaniec gminy wie o istnieniu Wieży. Gdy ją podpalono wielu zastanawiało się jak do tego doszło. Jej odbudowa ucieszyła mieszkańców i turystów. Podczas naszej wizyty na wieży udało nam się spotkać kilka odwiedzających osób.

Jedną z nich była Marta Nowaczyk, która jak podkreśla wieża w Dusznie to dobry pomysł. – Wieża podnosi atrakcyjność turystyczną regionu. Można tu przyjechać w wolnej chwili, a przy dobrej pogodzie oglądać rozciągający się widok na piękną panoramę okolicy – mówi Marta. Zwróciła uwagę na różę wiatrów umiejscowioną na wieży. – Jest bardzo pomocna, podpowiada gdzie dany obiekt się znajduje – dodaje. Na róży zaznaczono tak popularne miejsca jak Bazylika w Licheniu, Elektrownie Pątnów, Gniezno czy Kruszwicę.

Mimo trwających żniw udało nam się zapytać mieszkańców, czy turyści odwiedzają to miejsce. – Często przyjeżdżają. Wieżę odwiedzają np. wycieczki szkolne, najczęściej w czerwcu gdy mają mniej lekcji – mówi pan Paweł, jeden z mieszkańców.

Również pani Marta zwraca na to uwagę. – Jest to świetne miejsce do przeprowadzenia lekcji geografii na powietrzu, uczniowie mogą dowiedzieć się na jakich interesujących terenach po względem geograficznym mieszkają – zaznacza. Nie tylko dzieci odwiedzają Duszno. Jako, że gmina Trzemeszno leży na Szlaku Piastowskim, wieża jest jednym z elementów wielu wycieczek na tej trasie. – Wieżę odwiedzają również turyści z Gozdawy, który przyjeżdżają na wakacje do tamtejszego ośrodka wypoczynkowego – dodaje mieszkaniec wsi.

Mimo braku asfaltowej drogi wieża widokowa jest odwiedzana przez turystów. Jest na stałe wprowadzona do krajobrazu gminy i trudno sobie wyobrazić, żeby jej zabrakło. To dowodzi, że warto było ją odbudować po pożarze.

Monika Kaszyńska

Na ten temat:
Wieża w Dusznie już z różą wiatrów
Punkt widokowy w Dusznie ponownie otwarty