Jezioro Kłeckie - raj dla żeglarzy
Dodane przez admin dnia Lipiec 29 2013 08:00:00
Żeglarstwo jest jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych i przyciąga rokrocznie bardzo wiele osób. Pod żaglami żaden dzień nie jest podobny do drugiego. Codziennie spotykamy nowe wyzwania i zdobywamy nowe umiejętności. Także w powiecie gnieźnieńskim coraz więcej osób wybiera „wakacje pod żaglami”, tym bardziej, że w naszym powiecie mamy piękne i idealnie nadające się do żeglowania akweny. Szczególnie nieznanym akwenem jest Jezioro Kłeckie, które polecamy wszystkim kochającym wakacje nad wodą.
Treść rozszerzona
Wielu pyta - gdzie na żagle? Nie trzeba jechać na Mazury, by przekonać się, dlaczego warto w wakacje (ale nie tylko) popływać żaglówką. Od 2000 roku nad Jeziorem Kłeckim znajduje się pierwsza z prawdziwego zdarzenia w tej gminie - i jedna z najlepiej zorganizowanych oraz obleganych w powiecie gnieźnieńskim – prywatna Przystań Żeglarska „Korsarz”. Każdy żeglarz znajdzie tutaj wszystko to, co potrzebne do niezapomnianych chwil na wodzie. Gdy do tego dodamy tajemnicze i urokliwe (a przede wszystkim dziewicze) zakątki Jeziora Kłeckiego to nie ma lepszego miejsca na żeglarską przygodę.

Jezioro Kłeckie to największy akwen północnej części powiatu gnieźnieńskiego mający powierzchnię 179 hektarów. Akwen ten leży na terenie dwóch gmin: Kłecka i Mieleszyn. Po stronie kłeckiej gminy „Mekką” żeglarzy jest wspomniana Przystań Żeglarska „Korsarz”, natomiast po stronie gminy Mieleszyn – Camping Borzątew. I coraz częściej żeglarze pływają z kłeckiej części jeziora na tę mieleszyńską.

Takie położenie sprawia, że Jezioro Kłeckie od kilku lat staje się prawdziwym rajem dla żeglarzy. Co roku na tym akwenie organizowanych jest wiele amatorskich zawodów dla miłośników sportów wodnych. I wszystko było by dobrze, gdyby nie pewien „płytki” problem nurtujący od lat żeglarzy. Chodzi o przesmyk między częścią jeziora Kłeckiego znajdującą się na terenie gminy Kłecko a tą na terenie gminy Mieleszyn. Przesmyk, który przy niskim poziomie wody uniemożliwia spokojne żeglowanie. Ale dla prawdziwego żeglarza nie ma przeszkód których nie można pokonać. Gdy więc przebijemy się przez ten przesmyk czeka nas prawdziwa uczta dla ducha i ciała – Camping Borzątew.

Borzątew, niewielka, ale malownicza miejscowość, położona wzdłuż Jeziora Kłeckiego, z roku na rok przyciąga coraz większa ilość turystów. Piękne i duże jezioro z piaszczystą plażą przyciąga amatorów wypoczynku na łonie natury z najodleglejszych zakątków naszego kraju. Szczególną perełką Borzątwi jest Camping położony tuż przy plaży. Miejsce to pulsuje życiem od maja do października.

Dużym atutem Campingu jest fakt, że ośrodek ze wszystkich stron jest otoczony pięknymi lasami. Nawet jezioro – patrząc z jego brzegu – sprawia wrażenie, że znajduje się w środku leśnego kompleksu. I co ważne, Borzątew jest ciągle odkrywana przez turystów, co daje gwarancję wypoczynku w ciszy.

Takie atuty Jeziora Kłeckiego sprawiają, że coraz liczniej zjawiają się tutaj ci, którzy chcą pożeglować i spędzić „wakacje pod żaglami”, ale z dala od tłumów spotykanych w wielu innych ośrodkach żeglarskich. Do zobaczenia nad Jeziorem Kłeckim!

Karol Soberski