Kolejne fundusze na gnieźnieńskie zabytki
Dodane przez admin dnia Lipiec 08 2013 13:00:00
Zabytki mają to do siebie, że są piękne i można być z nich dumnym. Niestety, ciągle trzeba o nie dbać, by nie popadały w ruinę. Stąd cieszą takie wiadomości, jakie dzisiaj przekazał poseł Paweł Arndt. Otóż poinformował on, że dwie świątynie - kościół bł. Michała Kozala oraz klasztor Ojców Franciszkanów – otrzymają środki z ministerstwa na remonty.
Treść rozszerzona
Nie od dziś wiadomo, że kościół bł. Michała Kozala i klasztor Ojców Franciszkanów wymagają remontu. Są to piękne zabytkowe kościoły, których stan jest opłakany. Jest jednak szansa, aby oba kościoły otrzymały pomoc finansową, na przywrócenie odpowiedniego stanu technicznego owych zabytków.

– Już jakiś czas temu informowałem o środkach, które zostaną przeznaczone na renowacje gnieźnieńskich zabytków. Co najmniej kilka tych zabytków w Gnieźnie, otrzyma pieniądze. Ostatnie informacje są takie, że najprawdopodobniej, kolejne środki otrzyma klasztor Ojców Franciszkanów na poszerzenie zakresu prac remontowych. Dotyczy to głównie modernizacji okien. Jest to kwota ponad 150 tys. zł. Mamy też dobra informację do mieszkańców osiedla Skiereszewo, parafia bł. Michała Kozala o trzyma 200 tys. zł na remont dachu. To jest o tyle istotne, że w tej chwili kościół ten jest nieczynny, właśnie z powodu złego stanu technicznego dachu. Te pieniądze spowodują, że obiekt zostanie przywrócony do eksplantacji. Są to wstępne informacje, one jeszcze oficjalnie zostaną potwierdzone – zapewnia poseł Paweł Arndt.

Gniezno miasto kościołów. To opinia wielu turystów, przyjeżdżających do naszego miasta. Jest to jak najbardziej powód do dumy, gdyż możemy pochwalić się pięknymi zabytkowymi świątyniami. Jednak by móc tak o nich mówić, potrzebne są odpowiednie środki, ażeby ich wygląd nie odstraszał, a przyciągał ludzi. Tak więc mamy nadzieję, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, da szansę naszym gnieźnieńskim zabytkom, na przetrwanie.

Inez Fiszer