Czy Znak Dziedzictwa Europejskiego pozostanie w Gnieźnie?
Dodane przez admin dnia Lipiec 04 2013 15:00:00
W Europie obecnie znajduje się 19 państw z miejscami, którym przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego. W Polsce znajdują się cztery obiekty, które zostały uhonorowane tym znakiem, a jednym z takich miejsc jest Wzgórze Lecha wraz z Katedrą Gnieźnieńską. Po 2014 roku, ma powstań nowa lista miejsc, którym zostanie przyznany ZDE. Czy Gnieznu uda się pozostać na tej liście?
Treść rozszerzona
Znak Dziedzictwa Europejskiego służy podkreśleniu symbolicznej wartości obiektów, które odegrały znaczącą rolę historii i kulturze Europy lub budowaniu Unii Europejskiej i nadaniu im odpowiedniej rangi. Ów symbol został ustanowiony w 2007 roku, w wyniku inicjatywy międzyrządowej kilku państw europejskich. Na chwilę obecną Polska jest w posiadaniu czterech obiektów, które znajdują się na liście ZDE, a są nimi: Stocznia Gdańska, jako kolebka „Solidarności”, Wzgórze Lecha wraz z Katedrą Gnieźnieńską, Katedra Wawelska – Bazylika Archikatedralna Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i Świętego Wacława na Wawelu oraz Miasto Lublin, jako miejsce zawarcia Unii Polsko-Litewskiej. Jako miasto mamy więc ogromny zaszczyt, że zostaliśmy wyróżnieni tym znakiem.

- Znak Dziedzictwa Europejskiego przede wszystkim wyróżnia Gniezno i Powiat, na tle całej Polski, ale też wpisuje nas w rodzinę europejską. Sześćdziesiąt osiem punktów w Europie, ma ten znak. U nas ten znak posiada całe Wzgórze Lecha razem z katedrą, natomiast Kraków to tylko Bazylika na Wawelu. Ten ZDE pokazuje, że jest to szczególne miejsce. Miejsce nie obiekt, które wpłynęło na losy, w tym wypadku Polski, ale też przestrzeni europejskiej. Dlatego ten znak został przyznany nam w 2007 roku. W tej chwili jest jego certyfikacja programu, czyli czy my ten znak wykorzystujemy, czy go promujemy. My jako gnieźnianie chcemy utrzymać ten znak, aby na dalsze lata funkcjonował razem z nami i na pewno mamy już pomysły w jaki sposób chcemy to pokazywać i promować. Będzie o tyle to ważne, że po roku 2014 dane kraje będą mogły zgłosić tylko dwa takie miejsca, z czego jeden może liczyć na uzyskanie tego znaku. W związku tym będzie trudniej, ale dokładamy wszelkich starań, aby ten znak mógł u nas dalej funkcjonować – zapewnia Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński.

Z początkiem czerwca bieżącego roku formularz wniosku dla Wzgórza Lecha w Gnieźnie został wypełniony i przesłany do ministerstwa. Aktualnie jest on weryfikowany przez urzędników ministerialnych. Decyzja Komisji o przyznaniu znaku poszczególnych kandydatom winna być znana w grudniu 2014 roku. – ZDE wykorzystujemy w naszych materiałach, które wydajemy. Staramy się wszędzie tam, gdzie jest możliwość tematyczny, by ten znak się pojawił. Zachęcamy, aby we wszystkich możliwych miejscach, gdzie są wydawane publikacje naukowe, żeby również korzystać z tego znaku, aby go pokazywać - mówi Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju gnieźnieńskiego starostwa. - Chcielibyśmy żeby obiekty, które posiadają wpis na tą listę również miały z tego tytułu korzyści tzn. różnego dofinansowania. Dla nas wszystkich powinien to być wielki prestiż, że jesteśmy jednym z nielicznych miejsc w Europie i w Polsce, które zostało uhonorowane ZDE – dodaje.

To, że Gniezno znajduje się na liście Znaku Dziedzictwa Europejskiego jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Jednak już niebawem zostanie utworzona nowa lista ZDE, na której z każdego państwa będzie mogło znajdować się tylko jedno miejsce. By tym miejscem było Gniezno musimy już teraz jak najlepiej wypromować naszą „perełkę”.

Inez Fiszer