Jak się przygotować do 1050. rocznicy Chrztu Polski?
Dodane przez admin dnia Lipiec 04 2013 13:00:00
1050. rocznica Chrztu Polski to wydarzenie na skalę ogólnopolską, które wywołuje sporo kontrowersji. Nie od dziś bowiem wiadomo, że miasta takie jak Gniezno i Poznań, kłócą się o przywilej mówienia o swoim mieście, jako o miejscu, gdzie odbył się Chrzest Polski. Jednak czy biorąc pod uwagę aspekt symboliczny i duchowy tego niebywałego wydarzenia, warto ze sobą konkurować?
Treść rozszerzona
Choć rocznica dopiero za trzy lata, pomysły na jej zorganizowanie już rodzą się w głowach wielu Wielkopolan. Już dziś wiadomo, że kampania, która ma wypromować to wydarzenie rusza, we wrześniu roku bieżącego i potrwa ona do kwietnia 2016 roku. Celem kampanii jest przede wszystkim zainteresowanie mieszkańców Polski wydarzeniami roku 966, czyli najważniejszą datą w ojczystej historii. Przekazanie podstawowej wiedzy na temat historii i kontekstu przyjęcia przez Polskę Chrztu oraz upowszechnienie wiedzy, na temat Chrztu Polski w oparciu o rozmaite dyscypliny naukowe.

Gniezno, jak wszyscy wiemy jest małym miastem i w stosunku do naszego sąsiada jakim jest Poznań, można by powiedzieć, że mamy mniej do powiedzenia niż oni w kwestii obchodów rocznicy Chrztu Polski. Otóż władze powiatu gnieźnieńskiego wychodzą temu naprzeciw. Wspomniana kampania ma pokazać, że potrafimy przygotować się na to wydarzenie nie tylko mentalnie. Dla Gniezna i naszego powiatu 1050. rocznica Chrztu Polski jak doskonałą szansą, by się pokazać.

– Jest to dla nas ogromna szansa, ponieważ to wydarzenie obejmuje nie tylko Gniezno i powiat gnieźnieński, ale również wchodzimy w region Wielkopolski, a tu z przestrzenią szerszą wchodzimy w działania ogólnopolskie. Mówimy tu o Narodowym Centrum Kultury, które jest odpowiedzialne za prowadzenie całej kampanii, promocji wizerunkowej, popularyzacji rocznicy Chrztu Polski. Tej, która pierwszy raz zapisana w dziejach historii Polski wskazuje na tożsamość Polską. Na to, że państwowość polska od tego momentu jest liczona i rozpoczyna się. Na pewno obchody, które będziemy mieli w 2016 roku będą obejmowały szereg inicjatyw. My wszystkie te inicjatywy jako Powiat będziemy wspierać, żeby znalazły się one w powiecie gnieźnieńskim, ale również żeby znalazły się środki na pomysły inicjatywy samorządu miasta Gniezna, gdzie też na pewno nasz głos poparcia dostaną. Jeżeli ktoś będzie mówił o rocznicy Chrztu, to nie ma mowy, żeby nie wspomniał o Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim – zapewnia Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński.

Skoro obchody rocznicy Chrztu Polski mają mieć charakter ogólnopolski to ważne jest dobre wypromowanie tego wydarzenia, by trafiło to do jak najróżniejszej grupy ludzi. W tym celu całą kampanię podzielono na pięć różnych rodzajów. Kampania internetowa: portale społecznościowe, fn page, blogerzy itp. Kampania prasowa: czyli stała współpraca z najważniejszymi tytułami prasowymi, intensywne działania promocyjno – edukacyjne itp. Kampania outdoorowa: tradycyjne billboardy, reklama na ekranach LED, murale itp. Kampania radiowo – telewizyjna: współpraca z najważniejszymi rozgłośniami radiowymi – intensywne działania promocyjno – edukacyjne, spoty telewizyjne i radiowe itp. Kampania testymonial (twarzowa) : wykorzystanie znanych artystów występujących w telewizji, którzy kierują swój przekaz do konkretnych odbiorców.

- Już niebawem rusza ta ogromna kampania. Dokładnie we wrześniu na konferencji w Poznaniu na której będą obecni Starosta Gnieźnieński, Arcybiskup Poznański, Prymas Polski, Marszałek, Wojewoda władze miasta Poznania i Gniezna. Zebrani goście będą wspólnie podpisywać list, który będzie pewne kroki wymierzał na przyszłość. Jeśli chodzi o promocje na pewno ruszy strona internetowa na dziś już wiemy, że będzie to prawdopodobnie www.chrzest966.pl i wokół tego będzie tworzona cała kampania. Będzie ogłoszony ogólnopolski konkurs na logo i hasło przewodnie. Proszę spodziewać się, że od teraz, od września tego roku do 2016 roku będzie dużo się mówiło na temat rocznicy Chrztu Polski. Wykorzystamy to jak najbardziej jest to możliwe z naszej strony. Przygotowujmy różnego rodzaju publikacje i materiały, żebyśmy pokazali, że owszem rocznicą żyje cała Polska, ale to właśnie u nas ten chrzest nastąpił. Pieniądze na wszystko zapewniło Narodowe Centrum Kultury – mówi Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Niewątpliwie 1050. rocznica Chrztu Polski będzie wydarzeniem, które zapisze się w historii naszego kraju. Zróbmy wszystko, aby zapisało się również w historię Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i żeby nasze region chociaż przez chwilę był na ustach wszystkich Polaków.

Warto wiedzieć
W roku 2016 przypada 1050. rocznica Chrztu Polski. Chrzest Polski to zwyczajowa nazwa początku procesu chrystianizacji państwa polskiego i dziejów państwa polskiego. Proces ten został zapoczątkowany przez osobisty chrzest Mieszka I w 966 roku (najczęściej podawaną datą jest 14 kwietnia 966 roku, ponieważ zgodnie z ówczesnym zwyczajem ceremonia odbywała się w Wielką Sobotę). Rok 966 jest datą, od której rozpoczynają się dzieje Polski. Ze źródeł spisanych niewiele wiadomo o tym, co działo się wcześniej na ziemiach nad Wisłą, Wartą i Odrą. Dwa najstarsze wydarzenia zapisane w Kronikach Galla Anonima to małżeństwo Mieszka z Dobrawą oraz chrzest Mieszka. Znaczenia Chrztu Polski nie da się przecenić. Od tego momentu nasza Ojczyzna zyskała swój stabilny, jednorodny fundament duchowy.

Inez Fiszer