Wieża w Dusznie już z różą wiatrów
Dodane przez admin dnia Lipiec 04 2013 08:00:00
Niespełna rok po odbudowaniu punktu widokowego w Dusznie, na jej szczycie ponownie została zamontowana, wykonana z brązu róża wiatrów. Płaskorzeźba ma ułatwiać turystą orientacje w terenie, wskazując kierunki, w których znajdują się dostrzegalne gołym okiem znane obiekty jak np. katedra w Gnieźnie, czy kominy elektrowni w Pątnowie koło Konina. Autorem odlewu o imponującej średnicy blisko 170 cm jest zakład Brązart z Pleszewa.
Treść rozszerzona
Przypomnijmy, że pierwotnie wykonanie rzeźby zapisane było w planach projektu „Zintegrowany system informacji wizualnej – szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim” realizowanego z udziałem środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2009 - 2011. Niestety krótko po jej zamontowaniu drewniana konstrukcja spłonęła, a znajdujący się na najwyższej platformie odlew uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku upadku oraz działania wysokich temperatur. W październiku 2012 roku nastąpiło ponowne otwarcie punktu widokowego, jednak dopiero teraz można powiedzieć, że w stu procentach udało się odtworzyć tą jedną z ciekawszych atrakcji powiatu gnieźnieńskiego.

Okres wakacyjny sprzyja weekendowym wyprawą, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do odwiedzin Duszna oraz pozostałych atrakcji gminy Trzemeszno. Piękne widoki, czyste powietrze oraz liczne zabytki z pewnością zaskoczą jeszcze niejednego mieszkańca naszego regionu.

(sp)

Na ten temat:
Punkt widokowy w Dusznie ponownie otwarty