„Trzemeszno 1863” - wędrują szlakiem powstańców styczniowych
Dodane przez admin dnia Czerwiec 21 2013 08:00:00
Grupa młodzieży z Zespołu Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie gościła w Słupcy na zaproszenie Beaty Czerniak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Słupcy. Wyjazd był częścią realizowanego w tym roku szkolnym projektu „Trzemeszno 1863”, który ma na celu upamiętnić powstańców styczniowych związanych z Trzemesznem i szkołą.
Treść rozszerzona
Wyjazd do Słupcy stał się okazją do spotkania z młodzieżą ze słupeckich szkół średnich i gimnazjum w pięknie odnowionej i wyposażonej sali słupeckiego kina. Na wstępie uczennica kl. II liceum Roksana Król odczytała swój referat pt. „Udział gimnazjalistów trzemeszeńskich w powstaniu styczniowym”. Potem uczniowie z Trzemeszna zaprezentowali spektakl teatralny pt. „Jest takie miejsce”, który nawiązywał do historii trzemeszeńskich gimnazjalistów -powstańców i ich „wyprawy” do powstania 1863 r. Przedstawienie to powstało przy współpracy z Andrzejem Pieczyńskim i było prezentowane 28 lutego podczas uroczystości w Trzemesznie, wystąpili w nim: Roksana Król, Kinga Błaczkowska, Karla Wesołowska, Anna Krerowicz, Agata Przybylska, Krystian Walczak, Arkadiusz Dobruchowski, Karol Adamski, Antoni Borys, Dominik Stepaniak, Dawid Doman a obsługę techniczną sprawował Filip Nitka.

Następnie zebrani obejrzeli spektakl przygotowany przez grupę teatralną „Human” ze słupeckiego liceum pt. „Ta ziemia jest taka czysta”. Spektakl ten dotyczył również powstania styczniowego i w znacznej części przedstawiał dzieje trzemeszeńskich gimnazjalistów. Oba przedstawienia zostały nagrodzone gromkimi brawami. Swoją obecnością spotkanie młodzieży uświetnili panowie Michał Pyrzyk, burmistrz Słupcy i jego zastępca Tomasza Garsztki, który pogratulował młodym aktorom talentu i gry aktorskiej.

W dalszej części uczniowie trzemeszeńskiego Zespołu Szkół udali się do Muzeum Regionalnego by zwiedzić wystawę pt. „Pamiątki. 1863”. Po wystawie grupę oprowadziła p. dyrektor Beata Czerniak a uczniowie mogli przekonać się, że znaczna część ekspozycji poświęcona jest trzemeszeńskiemu gimnazjum i jego bohaterskim uczniom. Wśród eksponatów znalazły się także pamiątki z Izby Tradycji Szkoły takie jak praca maturalna powstańca Aleksandra Herbsta, sprawozdania szkolne oraz pochodzący z Archiwum Archidiecezji dziennik szkolny z 1862 roku. Na zakończenie wizyty burmistrz Garsztka i B. Czerniak wręczyli trzemesznianom pamiątki, związane z obchodami powstania na terenie Słupcy i powiatu. Warto wspomnieć, że jedną z nich była książeczka przedstawiająca podobizny trzemeszeńskich gimnazjalistów poległych pod Mieczownicą 2 marca 1863 r. pt. „12 chłopców”. Książeczkę i rysunki na podstawie własnych wyobrażeń wykonała Dominika Czerniak.

W drodze powrotnej trzemeszeńska delegacja zatrzymał się w Mieczownicy by pod obeliskiem zapalić znicz i złożyć hołd swoim starszym kolegom poległym w 1863 roku.

Wyjazd możliwy był dzięki wsparciu „Miejsko- Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa”. Wyjeździe uczestniczyli p. Aldona Siwińska i Kamila Wesołowska, które są autorkami przestawienia teatralnego oraz panowie Włodzimierz Losik, Przemysław Woźny i Maciej Adamski. Organizatorzy serdecznie dziękują władzom Słupcy za serdeczne i bardzo miłe przyjęcie!

(ma)

Na ten temat:
„Trzemeszno 1863” - pamiętają o Powstaniu Styczniowym