Pamięć nieustająca…
Dodane przez admin dnia Czerwiec 18 2013 08:30:00
„Pamięć nieustająca” to tytuł konkursu historyczno – literackiego zorganizowanego przez Fundację Ostoja przy Wiśle. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy indywidualnej bądź zbiorowej, dla której inspiracją stały się materiały (teksty źródłowe, opracowania, fotografie) zebrane w monografii „Pamięć nieustająca”. Konkurs spotkał się z niezwykłym zainteresowaniem młodzieży, bowiem wzięło w nim udział aż 1989 uczniów z 252 szkół ponadpodstawowych. Nadesłali 1420 prac w 5 kategoriach: opowiadanie, wiersz, reportaż, scenariusz, fotografia.
Treść rozszerzona
Jury, któremu przewodniczył dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przyznało nagrodę główną dla szkoły, z której wywodzi się największa liczba laureatów, oraz wyróżniło 9, z których pochodzi większa niż z pozostałych liczba laureatów. Wśród nich – na 4 miejscu – znalazł się Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego.

Przyznano też 36 równorzędnych nagród indywidualnych. Do grona nagrodzonych dołączyło dwoje gimnazjalistów z Trzemeszna – podopiecznych Doroty Kaniewskiej: Klaudia Nawrot („Gaz już na mnie nie działa” – opowiadanie) i Krystian Walczak („Preludium do wielkiej wojny” – dokument).

Jurorzy postanowili również przyznać 65 równorzędnych wyróżnień indywidualnych. Wśród wyróżnionych znalazła się trzemeszeńska licealistka – Izabela Dylawerska, której opiekunką była Mariola Ciechorska. Izabela napisała opowiadanie zatytułowane „Obrońca”.

Warto dodać, iż w konkursie wzięło udział 8 naszych uczniów: 5 z gimnazjum i 3 z liceum. Oprócz laureatów byli to: Karol Adamski, Aleksandra Król i Agnieszka Tamul oraz Karolina Kasprzyk i Ewelina Majewska. Gala wręczenia nagród nastąpi 20 września bieżącego roku, a w połowie tego miesiąca ruszy kolejna edycja konkursu, w którym – mamy nadzieję – wezmą udział zdolni uczniowie z Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie. Tegorocznym uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy.

Mariola Ciechorska