1050-lecie Chrztu Polski! Eucharystia w intencji dynastii piastowskiej!
Dodane przez admin dnia Czerwiec 12 2013 11:45:00
W 2016 roku obchodzić będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Do tych uroczystości przygotowuje się także nasz region. Z tej okazji od wczoraj odbywa się II Konferencja Naukowa pod hasłem „Liturgia i teologia chrztu od starożytności chrześcijańskiej do czasów nowożytnych”. Dzisiaj jej uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy św., której przewodniczył ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. Eucharystia odbyła się w palatium na Ostrowie Lednickim.
Treść rozszerzona
Miejscem uroczystej eucharystii była niecodzienna sceneria o wyjątkowym charakterze, bowiem w tej kaplicy symboliczny chrzest przyjął, jak się przypuszcza, władca tworzącego się ponad tysiąc lat temu państwa polskiego. Msza stanowiła jednocześnie inaugurację gnieźnieńskich obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

W homilii Prymas przypomniał znaczenie tego miejsca dla historii Polski oraz chrześcijaństwa w naszym kraju. Wskazał rolę i konsekwencje tego doniosłego faktu dla późniejszych dziejów naszego narodu i kraju.

Konferencja naukowa w kilku panelach dyskusyjnych potrwa do późnego wieczoru w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Konferencję przygotowało Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Gnieźnie.

(or/mz)
Fot. UM Gniezno

Na ten temat:
„Chrzest wprowadził Polskę w ówczesny świat”