Potyczka pod Zdziechową... Będzie wiele niespodzianek...
Dodane przez admin dnia Grudzień 12 2013 11:30:00
Już 29 grudnia w Zdziechowie odbędą się uroczystości związane z 95. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oprócz mszy św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy oraz uroczystości pod tablicą pamiątkową, największą atrakcją będzie rekonstrukcja historyczna. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego wraz z gminą Gniezno chcą pokazać mieszkańcom jak mogła wyglądać jedna z najistotniejszych bitew, które związane są z początkami tego powstania.
Treść rozszerzona
Dwudziestego dziewiątego grudnia 1918 roku do miejscowości Zdziechowa przybył silny 40-osobowy oddział, którego zadaniem było opanowanie Gniezna i odbicie go z rąk powstańców. Dlatego powstańcy gnieźnieńscy, z Wrześni, Witkowa oraz Powidza postanowili uprzedzić atak Niemców i doszło tam do wydarzeń, które historycy nazywają: „Potyczką pod Zdziechową”, która trwała prawie trzy dni i skończyła się sukcesem naszej ojczyzny. Aby uczcić tak wielkie wydarzenie 29 grudnia 2013 roku będziemy świadkami uroczystości religijnych i patriotycznych w Zdziechowie. - Ta uroczystość jest ważna dla gminy Gniezno, ponieważ walki, które odbywały się w Zdziechowie należą do terenu gminy, a więc jest ona odpowiedzialna za uczczenie pamięci o ludziach, dzięki którym staliśmy się wolni – podkreśla Włodzimierz Leman, wójt gminy Gniezno.

Podczas specjalnej konferencji organizatorzy poinformowali o przebiegu uroczystości 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na terenie gminy Gniezno. W tym roku po uroczystościach gnieźnieńskich, w niedzielę 29 grudnia o godz. 15.00 odbędzie się msza św. w kościele pw. NMPNP, po której około godziny 16.00 będą uroczystości pod tablicą pamiątkową. Potyczka będzie rekonstruowana wokół parku około godziny 16.30 przez grupę rekonstrukcji historycznych oraz młodzież, która włącza się w te działania.

– Już od paru lat staramy się zmienić to oblicze obchodów rocznic Powstania Wielkopolskiego, powstania zwycięskiego, przeprowadzonego w sposób spontaniczny, ale bardzo skuteczny. Na to zwycięstwo pracowały pokolenia Polaków, Wielkopolan. Kiedy przyszła godzina walki wzięli za broń i w bardzo krótkim czasie poradzili sobie z wojskiem pruskim. Ta potyczka odbyła się naprawdę w 1918 roku, celem jej było odbicie Gniezna – informuje Robert Gaweł, prezes TPPW w Gnieźnie oraz przedstawia obraz rekonstrukcji w Zdziechowie: - Oczywiście rekonstrukcja będzie fabularyzowana, ponieważ musimy opowiedzieć trzy dni w ciągu 40 minut. Będzie też więcej efektów niż wtedy, ponieważ gdybyśmy mieli przedstawiać to wszystko po kolei to byłoby nudno. Będzie bardzo dużo broni, eksplozji. Chodzi o silne emocje, wrażenia, ponieważ one mają zostać. Staramy się aby była to atmosfera radosna, a rekonstrukcja była nauką historii. Warto poza refleksją także cieszyć się z tego wydarzenia – zaznacza.

Potyczka w Zdziechowie będzie odbywała się wokół parku przez grupę rekonstrukcji historycznych oraz młodzież, która włącza się w te działania. – Mogę zdradzić, że będzie wiele niespodzianek, które na pewno zainteresują publiczność. Samych uczestników będzie przeszło stu, młodzież z Gniezna, grupy rekonstrukcyjne z Wrześni, Pleszewa. Część ludzi będzie miała na sobie mundury pruskie, a większość stroje cywilne. Mamy duże zaangażowanie młodzieży, która na podstawie zdjęć stara się jak najwierniej odwzorować takie sylwetki – mówi Damian Weber, szef grupy rekonstrukcji historycznych „Dragoner 1918” i zachęca: - To co było w Gnieźnie przy ul. Sobieskiego podczas rekonstrukcji jest małą namiastką tego, co może być w Zdziechowie!

Organizatorzy przygotowali również dla mieszkańców Gniezna udogodnienia, aby mogli uczestniczyć w niedzielnych obchodach w Zdziechowie. – Zorganizowaliśmy trzy bezpłatne autobusy, które będą dowoziły gnieźnian do Zdziechowy, które będą ruszały spod dworca, z Wełnicy i ul. Budowlanych. Po zakończeniu uroczystości autobusy również będą wracać do Gniezna. Wszyscy uczestnicy będą poczęstowani grochówką i ciepłą herbatą – zaznacza W. Leman.

Jeden autobus wyruszy o godz. 14.30 z Winiar, przez ul. Budowlanych, Dworzec Główny i pojedzie do Zdziechowy. Dodatkowo dwa autobusy pojadą z Dworca Głównego w Gnieźnie o godz. 15.30 dla osób, które wybierają się tylko na Rekonstrukcję Historyczną.

Organizatorzy: Gmina Gniezno, parafia pw. NMPNP w Zdziechowie, Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Zdziechowie, GRH „Garnizon Gniezno”, GRH „Dragoner 1918”.

Monika Mężyńska