Noc Muzeów, czyli tajemnice muzealnych magazynów
Dodane przez admin dnia Maj 18 2013 20:00:00
W całej Polsce - także i w Gnieźnie, odbywa się dzisiaj Noc Muzeów. Jak co roku, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji związanych z historią początków naszej państwowości oraz wspomnieniami sprzed lat. Dotychczas odbyły się m.in. pokazy rycerstwa, warsztaty tańca średniowiecznego, wystawa dawnych motocykli, a także- co było z pewnością głównym punktem Nocy - otwarcie wystawy zatytułowanej „Pierwszy Raz”, ukazującej nieznane eksponaty ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego, pochodzące aż od okresu paleolitu poprzez średniowiecze po czasy nam współczesne. Niestety, pomimo pięknej pogody, póki co, tłumów nie ma…
Treść rozszerzona
Wszyscy zainteresowani historią, tą najdawniejszą i tą całkiem nieodległą, mogą dzisiaj, od godzin popołudniowych aż do północy, przybyć do Muzeum Początków Państwa Polskiego, które w ramach Nocy Muzeów przygotowało dla nich szereg atrakcji.

Niestety, w tym roku, pomimo że dzień piękny, frekwencji za wysokiej nie ma, i pewnie nie zostanie pobity rekord frekwencji, jednak nie zapeszajmy. Nie znaczy to jednak wcale, że jest nudno. Miejmy nadzieję, że mieszkańcy historycznego Gniezna zdecydują się jednak w liczniejszym gronie spędzić te noc na wystawach i atrakcjach przygotowanych przez MPPP. Muzeum przygotowało bowiem dla wszystkich, zarówno tych małych jak i tych większych, dość bogatą ofertę.

– Noc Muzeów jest organizowana corocznie. Wiadomo też, że oferta musi się zmieniać. My, jako Muzeum troszkę skromniejsze, niż takie muzea, jak Ermitaż, British Museum, Luwr musimy się bardziej starać o zwiedzających. Musimy uatrakcyjniać nasza ofertę, która co roku jest niezła, jeśli chodzi chociażby o wystawy stałe – zaznacza Tomasz Sawicki, p.o. dyrektora MPPP w Gnieźnie.

- Mamy również nową wystawę czasową zatytułowaną „Pierwszy Raz”. Są to, pokazywane po raz pierwszy publicznie zabytki. Nikt tych zabytków wcześniej nie oglądał. Kwestia tematyki tej wystawy, jest bardzo różnorodna. Nie chcieliśmy robić jakiegoś bardzo zwartego bloku wystawienniczego. Wystawa jest kierowana wyraźnie do gnieźnian. Jest to wystawa o Gnieźnie, o Ziemi Gnieźnieńskiej, o zabytkach, które trafiły do nas od bardzo różnych osób. Ponadto mamy zabytki przekazane w darach oraz zabytki kupione. Rozrzut chronologiczny zabytków jest wielki. Pokazujemy rzeczy, które są w posiadaniu naszego Muzeum od kilkudziesięciu lat, a pochodzą one, począwszy od okresu schyłkowego paleolitu, epoki brązu poprzez epokę żelaza (okres wpływów Rzymskich), średniowiecze aż po czasy nowożytne. Najwięcej eksponatów jest z XIX/XX w. Dotyczą one m.in. dawnych znanych rodzin i zakładów gnieźnieńskich. Muszę powiedzieć, że są to bardzo przyjemne w odbiorze eksponaty. Szczególnie dla młodego pokolenia jest to niezwykłe przeżycie – podkreśla T. Sawicki.

Dalej pełniący obowiązki dyrektora mówi o ofercie, którą na te wyjątkową noc w roku, przygotowano i na co zwiedzający powinien zwrócić uwagę i zainteresowanie. - Oprócz wystawy polecamy m.in. warsztaty dla dzieci, na których można wybić monetę czy ulepić garnek. Odbył się już m.in. pokaz wojów średniowiecznych jeżdżących na koniach a także wystawa zabytkowych motocykli. W ofercie jest również pokaz i nauka tańca średniowiecznego. Jeśli chodzi o nasz program, uważam, że jesteśmy w czołówce. Jeśli chodzi o poziom finansowy naszej placówki, to wiemy wszyscy, że Gniezno to nie Poznań czy Warszawa, jednak można powiedzieć, że robimy wszystko na miarę swoich możliwości aby zainteresować widzów i mam nadzieję, że tegoroczną Noc Muzeów można będzie zaliczyć do udanych - zapewnia T. Sawicki.

Ponadto, można zwiedzać ekspozycje muzealne, zrobić sobie zdjęcie, w sposób, w jaki dawniej robiono - w dawnej scenerii oraz potańczyć w średniowiecznym stylu. Każdy znajdzie coś dla siebie - również najmłodsi, dla których przygotowano szereg atrakcji.

Na zakończenie Nocy Muzeów od godziny 23.00 do 24.00 przewidziany jest również koncert zespołu „Pospolite Ruszenie”. - Jest to znany zespół pochodzący z Pomorza. Zespół ten jest w nurcie muzyki rockowej nawiązującej do muzyki średniowiecznej – mówi T. Sawicki.

Jako patron medialny Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie i liczymy, że tę Noc będzie można rzeczywiście zaliczyć do udanych i wielu gnieźnian jeszcze przybędzie do Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Łukasz Gądek