Pod parą do Powidza
Dodane przez admin dnia Czerwiec 10 2013 15:00:00
Za nami impreza „Pod parą do Powidza”. Wzięli w niej udział miłośnicy kolejnictwa z całej Polski jednak nie zabrakło na niej gości z Niemiec, którzy odwiedzili naszą kolejkę. Impreza rozpoczęła się historyczną inscenizacją: jako pierwszy wyruszył pociąg towarowy następnie wyjechały dwa gnieźnieńskie parowozy (przejazd w ramach inscenizacji odbywał się do ul. Wrzesińskiej).
Treść rozszerzona
Nie zabrakło akcentu motoryzacyjnego, ponieważ na przejeździe kolejowym przy dawnej Cukrowni na skład oczekiwał gnieźnieński autosan z parku taborowego MPK Gniezno. Była to nie lada gratka dla pasjonatów uchwycić dwa parowozy na jednym kadrze oraz tak różnorodny skład pociągu.

Następnie o godzinie 10.00 wyruszył pociąg retro w trakcji parowej złożony z wagonu osobowego, towarowego oraz dwóch bagażowych wyruszył do Powidza. Podczas przejazdu odbywały się fotostopy, wodowanie parowozu. Po dotarciu do Powidza , podczas postoju dla uczestników przygotowano grill, była również okazja sfotografować wodowanie parowozu przez strażaków z OSP Powidz.

W drodze powrotnej do składu z parowozem doczepiony został pociąg specjalny z lokomotywą spalinową, który również wyruszył w tym dniu na szklak. Dzięki temu „zabiegowi” udało się uzyskać dwa składy pociągów na „fotostopach”. Pociąg zawitał do Gniezna po godzinie 18.00.

Zainteresowanie imprezą było tak duże, że na kilka dni przed zabrakło wolnych miejsc. Z tego powodu mamy przyjemność ogłosić, że przejazd zostanie powtórzony jesienią.

Damian Chełmikowski
Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa
Fot. Alutka