Grzybowskie spotkania z archeologią
Dodane przez admin dnia Maj 04 2013 14:00:00
Dobiega końca długi majowy weekend. Po wczorajszym, pochmurnym dniu, dzisiaj na szczęście świeci słońce. Sprzyja to niewątpliwie organizacji imprez na wolnym powietrzu. Nie inaczej było w podwrzesińskim Grzybowie (Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), gdzie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Grzybowskich spotkań z archeologią”. Dziś tematem przewodnim było garncarstwo i ceramika.
Treść rozszerzona
Podczas dzisiejszego spotkania z żywą archeologią, można było zobaczyć przy pracy przedstawicieli różnych średniowiecznych rzemiosł. Wśród rzemieślników prym wiedli głównie garncarze. Nie zabrakło jednak innych przedstawicieli rękodzielnictwa, takich jak chociażby snycerz czy tkacz.

- Są to spotkania z archeologią, a właściwie z tym, czym ona się zajmuje. Gród w Grzybowie związany jest ze wczesnym średniowieczem. Chcemy ten okres historyczny, pokazać w różnych aspektach. Gród w Grzybowie kojarzy się nam najbardziej ze Zjazdem Wojów i Rzemieślników, którzy w sposób bierny, prezentują nam wczesne średniowiecze. To dzisiejsze spotkanie, jak i cały cykl spotkań z archeologią, które przygotowaliśmy, ma pokazywać średniowiecze w sposób czynny, tak więc każdy będzie mógł „dotknąć historii” wieków minionych - zaznacza Jacek Wrzesiński, kierownik Grodu w Grzybowie. - Cały cykl spotkań jest nastawiony na rzemiosło, zarówno to tradycyjne, jak i współczesne. Namawiamy rzemieślników, aby pokazywali, że rękodzielnictwo nadal żyje i warto się nim zajmować. W dniu dzisiejszym głównym tematem jest garncarstwo. Są jednak również przedstawiane inne rzemiosła, jak np. snycerstwo. Ponadto jest również prezentowane tkactwo średniowieczne. Można zatem zobaczyć jak dawniej pracowano - dodaje.

Ciekawym punktem dzisiejszej średniowiecznej Majówki w Grzybowie, był wykład mgr Patrycji Silskiej z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu dotyczący ceramiki tekstylnej, która swoje początki bierze już w neolicie, a szczególną popularność zdobywa w początkach epoki brązu. - W Polsce największym problemem jest to, żeby wyróżniać różne rodzaje ceramiki. Z archiwalnych rzeczy, nie jest tego zbytnio dużo. Ceramikę tekstylną można spotkać m.in. w Pudliszkach czy Smuszewie. Jest ona reprezentowana zaledwie przez kilka do kilkunastu fragmentów. Wiemy z doświadczenia, że zwłaszcza przy osadach, tej ceramiki powinno być znacznie więcej. Niedawno pojawiła się również ceramika w Kijewie. Wiedząc, czym jest ceramika tekstylna, będziemy potrafili ją dostrzegać w trakcie wykopalisk. Ceramika tekstylna jest zjawiskiem szerokim kulturowo. Pojawia się ona już w neolicie, natomiast w późnej fazie wczesnej epoki brązu, można zaryzykować stwierdzenie, że zapanowała na nią moda - mówi P. Silska.

Oprócz wykładu i pokazów rzemiosł, przygotowano również szereg atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły się np. pobawić w archeologów i spróbować wykopać chociażby jakiś element ceramiki w specjalnie do tego przygotowanym wykopie w grzybowskim Muzeum.

Łukasz Gądek

Kolejne Grzybowskie spotkania z archeologią:

Spotkanie 2, w dniu 1 czerwca, pod hasłem: Drewniane sprzęty, zabawki dawniej i dziś – czyli: gdzie są drewniane koniki?
Spotkanie 3, w dniu 6 lipca pod hasłem: Kowalstwo, skórnictwo, tkactwo dawniej i dziś – czyli: ginące zawody?
Spotkanie 4, w dniu 31 sierpnia pod hasłem: Garncarstwo dawniej i dziś – czyli : Nie święci garnki lepią
Spotkanie 5, w dniu 7 września pod hasłem: Drewniane sprzęty, zabawki dawniej i dziś – czyli: gdzie są drewniane koniki?

Zapraszamy rzemieślników z powiatu wrzesińskiego i sąsiednich do udziału w projekcie. Czekamy na zgłoszenia. Zapraszamy rodziców z dziećmi na zajęcia edukacyjne.

Kontakt: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Grzybowo 10a, 62-300 Września, tel. 61 880 00 76, kom. 507 513 798, e-mail: grod.grzybowo@onet.e; Kierownik projektu – Jacek Wrzesiński