Młodzież ma wiedzę o parowozowni i kolei
Dodane przez admin dnia Kwietnia 20 2013 13:00:00
Jak już informowaliśmy, od 15 do 19 maja odbędzie się tegoroczna edycja Dni Pary, której w tym roku towarzyszy hasło „Wojna na torach!”. W tym roku majowe święto kolei zostało poprzedzone konkursem w gnieźnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych na temat parowozowni i kolei. Finał konkursu odbył się w Centrum Kultury eSTeDe.
Treść rozszerzona
- Był to konkurs wiedzowy, ale też taki ciekawostkowy w którym uczniowie będą mogli wygrać nagrody rzeczowe, a także wycieczki pociągami specjalnymi – podkreśla Krzysztof Modrzejewski, pomysłodawca Dni Pary.

Finał Konkursu Wiedzy o Parowozowni i Kolei w Powiecie Gnieźnieńskim organizowany przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei odbył się wczoraj w Centrum Kultury eSTeDe. W II etapie (międzyszkolnym) wzięło udział 17 najlepszych uczniów z czterech szkół ponadgimnazjalnych z Gniezna (z kilkudziesięciu z etapu I). Finaliści wykazali się wiedzą na temat historii i techniki kolejowej, a także umiejętnościami praktycznymi – odczytywaniem rozkładu jazdy, czy rozpoznawaniem sygnałów.

Zwycięzcami okazali się: 1. Dawid Liechaniak - II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie; 2. Magdalena Szuta - Zespół Szkół Ponadgimnazjanych nr 1 w Gnieźnie; 3. Jan Szreder - II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie. Nagrody - zestawy biletów na wszystkie pociągi specjalne w czasie Dni Pary oraz nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei i cukiernię Niemann.

- Konkurs jest wydarzeniem poprzedzającym majowe Dni Pary. Ma na celu popularyzację historii kolei, parowozowni i gnieźnieńskiej wąskotorówki. Jest ciekawą formą poznawania innej strony naszej „Małej Ojczyzny” - zaznacza K. Modrzejewski.

Wszelkie informacje na temat tegorocznych Dni Pary dostępne są na bieżąco na stronie www.dnipary.pl

(kfs)

Na ten temat:
„Wojna na torach!”