Rezerwat Archeologiczny w Gieczu świętuje 50-lecie!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 12 2013 12:00:00
Rezerwat Archeologiczny w Gieczu, otwarty 21 lipca 1963 r., jest najstarszą tego typu placówką w Wielkopolsce. Przez półwiecze swojej działalności stanowił nie tylko arenę sensacyjnych odkryć archeologicznych, był ośrodkiem popularyzującym archeologię i historię średniowiecza, ale również swoistym centrum kulturalnym integrującym życie mieszkańców gminy. Świętowanie jubileuszu 50-lecia Rezerwatu rozpoczyna się w poniedziałek, 15 kwietnia od wystawy pt. „Wspomnienia cenniejsze niż klejnoty”.
Treść rozszerzona
„Wspomnienia cenniejsze niż klejnoty” to tytuł nowej wystawy czasowej przygotowanej z okazji Jubileuszu 50-lecia Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu - oddziału Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wystawa otwarta zostanie 15 kwietnia 2013 r. w budynku wystaw czasowych przy osadzie edukacyjnej w Rezerwacie w Gieczu.

Głównym założeniem scenariusza wystawy jest przedstawienie 50-letniej historii Rezerwatu przez pryzmat wspomnień uczestników licznych, rozmaitych wydarzeń, dla których scenerią przez pół wieku było Grodziszczko. Na osi czasu przedstawione są najważniejsze epizody z ostatniego półwiecza. Dzięki zastosowaniu układu chronologicznego wyraźnie zaznaczają się czasowe zmiany priorytetów działań podejmowanych przez pracowników Rezerwatu.

Narracja przeplata się tu ze zdjęciami oraz relacjami uczestników i świadków wydarzeń. Uzupełniają ją nagrania wspomnień płynące z głośników rozmieszczonych na sali wystawowej. Prezentowany jest też fragment filmu dokumentalnego zarejestrowanego w dniu otwarcia Rezerwatu przez ekipę Polskiej Kroniki Filmowej.

(m/n)