„Ślady przeszłości Trzemeszna...”
Dodane przez admin dnia Kwiecień 09 2013 12:00:00
Ósmego kwietnia pracownicy Archiwum gościli w auli Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie. Ks. dr Łukasz Krucki, przy współudziale dyrektora, ks. Michała Sołomieniuka, przeprowadził dla szerokiego audytorium wykład pt. „Ślady przeszłości Trzemeszna w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie”.
Treść rozszerzona
Wykład, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna i miniwystawa, odbył się na zaproszenie burmistrza miasta i gminy Trzemeszno, Krzysztofa Derezińskiego. Pan burmistrz sam jest z wykształcenia historykiem i bliskie mu są sprawy historii i kultury. Wykład odbył się w dwu „odsłonach”: w jednej brali udział głównie uczniowie gimnazjalni i licealiści, w drugiej głównie dorośli miłośnicy historii oraz samorządowcy.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły pamiątki, dotyczące „wyprawy trzemeszeńskiej”, czyli ucieczki uczniów miejscowej szkoły do Powstania Styczniowego w 1863 roku. Pierwszym sympatycznym efektem spotkania są nowe kliknięcia-polubienia młodych słuchaczy na naszym facebookowym profilu „Mecenat Skarbów Słowa”.

(źródło: archiwum.archidiecezja.pl)
Fot. A. Bilewski