Pamiątki po kapitanie Pawle Cymsie trafiły do Gimnazjum nr 2!
Dodane przez admin dnia Styczeń 10 2014 16:00:00
Tegoroczne obchody Dni Patrona w Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie miały szczególny wymiar. Wszystko za sprawą pamiątek, jakie trafiły dziś do Izby Pamięci. - Zostaliśmy tym bardzo zaskoczeni - przyznaje Paweł Matkowski, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie. Owe pamiątki to przedmioty pochodzące z powtórnego pogrzebu kapitana Pawła Cymsa, wieńczącego projekt pt. „Powrót dowódcy”. Są to portret kapitana w mundurze Pułku Inowrocławskiego, flaga państwowa, która przykrywała trumnę oraz szarfa krzyża Virtuti Militari.
Treść rozszerzona
- W tej chwili jest to najbardziej odpowiednie miejsce w Gnieźnie, żeby takie pamiątki przekazać i żeby były przechowywane. Jest to wola rodziny Pawła Cymsa oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, żeby właśnie Gimnazjum nr 2 te pamiątki otrzymało – mówi Robert Gaweł, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Całość odbyła się w bardzo podniosłej atmosferze. Najpierw złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie, a następnie w auli szkoły na ręce dyrektora Pawła Matkowskiego przekazano pamiątki po kapitanie Pawle Cymsie.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie już od dłuższego czasu przygotowywało się do tegorocznych obchodów Dnia Patrona. W tym celu odbył się szereg wydarzeń, poprzedzających dzisiejszą uroczystość. - Tak naprawdę cała nasza praca związana z patronem toczy się od 2 grudnia, kiedy to zaprosiliśmy do naszej szkoły uczniów klas szóstych i przez tydzień prowadziliśmy dla nich lekcje patriotyzmu i historii w naszej Sali Tradycji zdradza Paweł Matkowski. - Cały miesiąc trwały różnego rodzaju przygotowania. Uczniowie przygotowywali gazetki, plakaty, a w ostatnim tygodniu nasze działania miały czynne odzwierciedlenie. Zrobiliśmy sobie Igrzyska Powstańcze, w których uczniowie rywalizowali na Paczkowskiego. Również w tym tygodniu na każdej lekcji pojawiała się pieśń powstańcza z okresu Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj uczniowie brali udział w warsztatach, zorganizowanych przez nauczycieli, które nazwaliśmy „Patriotyzm dziś” – dodaje.

Dyrektor gimnazjum przyznaje, że ofiarowanie jego szkole wspomnianych przedmiotów jest sporym wyróżnieniem dla kierowanej przez niego placówki: - To jest niezwykły zaszczyt i w związku z tym już przygotowaliśmy dla tych pamiątek godne miejsce w Sali Tradycji, opatrzone zdjęciami z uroczystości i z honorami zostaną w Sali Tradycji umieszczone.

Powstanie Wielkopolskie zajmuje szczególne miejsce w świadomości uczniów. Henryk Pajkert, rzecznik prasowy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego cieszy się, że pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż kultywowana: - Mój ojciec, który w Izbie Pamięci zostawił wiele pamiątek, zdjęć i oryginalnych dokumentów, przychodził przed laty i spotykał się z młodzieżą, która słuchała jego wypowiedzi i wspomnień o Powstaniu Wielkopolskim. To jest kultywowane do tej pory. Bardzo cieszę się, że grono pedagogiczne i dyrekcja szkoły bardzo intensywnie stara się, aby młodzież jakoś to Powstanie kultywowała – mówi H. Pajkert.

Przedmioty, które trafiły dziś do Izby Pamięci, choć pochodzą z nie tak odległych wydarzeń, są z pewnością jednymi z cenniejszych eksponatów, jakie można tam znaleźć. - Myślę, że w Sali Tradycji nie było do tej pory żadnych pamiątek jeśli chodzi o dowódcę Powstania Wielkopolskiego, kapitana Pawła Cymsa. Były tam reprodukcje zdjęć, a dzisiaj znajdą się tam trzy oryginalne pamiątki – dodaje H. Pajkert.

Mateusz Fąfara