„W gnieźnieńskim grodzie” z nagrodą Mobile Trends Awards 2013!
Dodane przez admin dnia Styczeń 18 2014 21:00:00
Aplikacja mobilna Muzeum Początków Państwa Polskiego zwyciężyła w prestiżowym konkursie Mobile Trends Awards 2013 r. w kategorii „Aplikacja mobilna – edukacja”! Szesnastego stycznia zostały wręczone nagrody Mobile Trends Awards przyznawane dla branży mobilnych technologii za najlepsze realizacje z minionego roku. Zwycięzców wyłoniono aż w szesnastu kategoriach. Nagrody przyznawane są corocznie przez kapitułę konkursową, w której skład wchodzą eksperci ze świata IT oraz mobilnych technologii.
Treść rozszerzona
- We wrześniu tego roku w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Początków Państwa Polskiego udostępniło mobilną aplikację z interaktywną prezentacją średniowiecznego grodu w Gnieźnie. Tym samym dołączyło do zaledwie kilku muzeów w Polsce posiadających edukacyjne aplikacje mobilne. Rozwiązanie gnieźnieńskiego muzeum to w tej dziedzinie całkowita nowość – aplikacja wykorzystuje bowiem potencjał technologii rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality). Dzięki niej interaktywna makieta grodu dostępna jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, wystarczy pobrać aplikację by znaleźć się w wczesnośredniowiecznym Gnieźnie! - mówi Magdalena Robaszkiewicz z Muzeum Początków Państwa Polskiego.

O znaczeniu Gniezna dla dziejów Polski wiedzą wszyscy, ale nie każdy ma okazję by dotrzeć do wyników najnowszych badań archeologicznych i na nowo odkrywać najdawniejszą historię tego miasta. Stąd pomysł na stworzenie aplikacji „W gnieźnieńskim grodzie”, z której można korzystać podczas zwiedzania gnieźnieńskiego muzeum, lub w dowolnym miejscu i czasie. Aplikację udostępniono w dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych – Android i iOS. Program istnieje w wersji polskiej i angielskiej.

- Wyjątkowość aplikacji Muzeum Początków Państwa Polskiego polega na zastosowaniu innowacyjnej technologii „rzeczywistości rozszerzonej”. Aby z niej korzystać należy nakierować kamerę mobilnego urządzenia z zainstalowaną aplikacją na specjalnie przygotowane znaczniki: ulotkę i plakaty edukacyjne. Wówczas na ekranie telefonu lub tabletu dochodzi do nałożenia wirtualnej makiety grodu na obraz świata rzeczywistego przesyłanego przez kamerę urządzenia. W efekcie zobaczymy gród, tak jakby fizycznie znajdował się nad drukami – podkreśla M. Robaszkiewicz.

Użytkownik aplikacji odpowiednio operując tabletem (zbliżając lub oddalając od druków), może zapoznać się z wyglądem średniowiecznego grodu i wybranymi zabytkami archeologicznymi odkrytymi na Wzgórzu Lecha a obecnie prezentowanymi w przestrzeniach muzealnych. Ponadto może przyjrzeć się trójwymiarowym obiektom architektonicznym, najbardziej reprezentatywnym dla grodu: wałowi obronnemu i jego przekrojowi, przedromańskiej katedrze, chacie zrębowej czy łaźni parowej. Znaczniki dostępne są w MPPP a także udostępnione są na stronie muzeum. Można również skorzystać z aplikacji bez druków, z wyłączoną „rzeczywistością rozszerzoną”. W obu opcjach użytkownik ma do dyspozycji komentarze objaśniające każdy element aplikacji, dostępne także w wersji audio.

- Dziś aplikacja jest dla Muzeum Początków Państwa Polskiego nową platformą udostępniania wiedzy historycznej, w dużej mierze likwidującą dystans między odwiedzającymi a instytucją. Wykorzystywana jest m.in. podczas specjalnych lekcji muzealnych, które prowadzone są z użyciem tabletów zakupionych dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zaznacza M. Robaszkiewicz.

Aplikacja „W gnieźnieńskim grodzie” jest też dowodem na owocną współpracę sektora publicznego z prywatnym. Pomysł Muzeum Początków Państwa Polskiego otrzymał akceptację i dofinansowanie Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Do realizacji zaangażowano poznańską firmę 3R Studio Mobile, której doświadczenie i wizjonerskie podejście do nowego, muzealniczego projektu pozwoliło z sukcesem pogodzić świat nauki i techniki. Aplikacja zaskakuje i wzbogaca dotychczasowe doświadczanie historii.

(kaes)