Tkactwo od podstaw
Dodane przez admin dnia Grudzień 07 2013 16:30:00
W ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wyspa Władców. Ostrów Lednicki” Muzeum Początków Państwa Polskiego zorganizowało dziś warsztaty z tkactwa. Podczas spotkania zainteresowani poznali historię tkactwa średniowiecznego i nauczyli się kilku prostych splotów tkackich znanych już we wczesnym średniowieczu. Co ciekawe prowadząca warsztaty, Alicja Tyburska pracowała na rekonstrukcjach narzędzi znalezionych na Ostrowie Lednickim.
Treść rozszerzona
Było to już drugie spotkanie z dawnym rzemiosłem, gdzie gnieźnianie zapoznali się z tkactwem, kolejnym z rzemiosł sięgającym bardzo daleko w zamierzchłą przeszłość historii ludzkiej wytwórczości. W trakcie warsztatów uczestnicy spróbowali tkania na bardkach - są to niewielkie, proste krosna, na których każdy jest w stanie wykonać kawałek tkaniny. Odbył się także pokaz przędzenia na wrzecionie (przędzenie nici jako czynność poprzedzająca tkanie). Uczestnicy sami wzięli wrzeciono do ręki i spróbowali uprząść swoją nitkę, którą zabrali do domu. Zobaczyli próbki ręcznie tkanych wełnianych materiałów o splotach znanych we wczesnym średniowieczu.

Dodatkową atrakcją był, fakt że prowadząca warsztaty Alicja Tyburska pracuje na rekonstrukcjach narzędzi używanych do obróbki wełny na podstawie znaleziska z Ostrowa Lednickiego (wrzeciona, przęśliki, grzebienie do czesania runa). - Przygotowałam proste warsztaty tkackie, które nazywają się bardko z nawleczonymi nićmi osnowy. Po utkaniu tworzą kolorowe, barwne wstążeczki nazywane niekiedy krajkami. Przywiozłam również wrzeciona, które są najprostszymi narzędziami, służącymi do przędzenia wełny. Żeby dojść do wprawy w tkactwie trzeba poświęcić myślę parę miesięcy na naukę – zaznacza A. Tyburska.

Warsztaty poprzedził wykład dr Zofii Kaczmarek poświęcony tkaninie średniowiecznej. – Dzisiaj opowiadam o historii tkactwa. Jak to wyglądało w Europie od czasów, kiedy tkactwo się zaczęło, czyli od neolitu po czasy wczesnego średniowiecza. O pojawieniu się takich urozmaiceń, udogodnień jak kołowrotek i poziomy krasnotkackie – przedstawia dr Zofia Kaczmarek.

Na wszystkie wydarzenia w ramach wystawy „Wyspa Władców. Ostrów Lednicki” wstęp wolny. Warsztaty skierowane są do młodzieży i dorosłych. O kolejnych wydarzeniach w ramach programu edukacyjnego Muzeum będziemy informowali na bieżąco.

Monika Mężyńska