Poznali nowe tajemnice Zakrzewa!
Dodane przez admin dnia Maja 04 2014 12:00:00
Za nami druga – dwudniowa – odsłona III Piastowskiego Festiwalu Tajemnic! Po sukcesie pierwszej tegorocznej wyprawy historycznej, czyli „Odkrywaniu sekretów Mielna”, tym razem miłośników tajemnic i historii zaprosiliśmy do jednego z najpiękniejszych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych w Zakrzewie. Pałac wybudowany na przełomie 1871 i 1872 roku ciągle zachwyca i każdego roku odkrywa przed nami swoje nowe tajemnice. Tak było i tym razem.
Treść rozszerzona
Chęć przeżycia „przygody z historią” zarówno tą XIX-wieczną, jak i tą związaną z II wojną światową wyraziło ponad 120 osób z wielu miejscowości Wielkopolski (m.in. Poznań, Gniezno, Kłecko, Pobiedziska, Kiszkowo, Witkowo, Łubowo, Rokietnica, Mieleszyn), Kujaw i Pałuk (Bydgoszcz, Żnin, Rogowo, Gałęzewo, Kołdrąb) a nawet mieliśmy gościa z dalekich Katowic!

Z wyjątkiem pięciu osób – wszyscy pozostali zawitali do Zakrzewa po raz pierwszy i tym samym przenieśli się w czasie w XIX wiek. Wiek, w którym twórca pałacu hrabia Albin Węsierski z jednej strony wybudował ten przepiękny obiekt, a z drugiej – w 1856 r. kupił Ostrów Lednicki wystawiony na publiczną licytację przez skarb państwa pruskiego, ratując tym samym tę wyspę przed zagładą. Zasługi położone dla ratowania Ostrowa i zbadanie jego tajemnic zyskały Węsierskiemu znaczny autorytet w polskich kołach archeologicznych. Współpracował z najwybitniejszymi historykami owych czasów - Joachimem Lelewelem, Aleksandrem Przeździeckim i Józefem Łepkowskim. Ci ostatni bywali u niego w pałacu w Zakrzewie.

Przy okazji pobytu w pałacu w Zakrzewie - gdzie obecnie mieści się Centrum Konferencyjne BZ WBK Grupa Santander - zwiedzający zapoznali się z trzema ważnymi rocznicami związanymi z A. Węsierskim: w 2012 roku przypadła 200-rocznica urodzin hr. Albina Węsierskiego; w 2015 r. będziemy obchodzić 140-rocznicę jego śmierci, a w 2016 – 160-rocznicę wykupienia przez hrabiego od rządu pruskiego Ostrowa Lednickiego. I o tych wszystkich wydarzeniach można było się dowiedzieć w Zakrzewie.

Czekały skarby!
Wielu z nas marzyło w dzieciństwie, by odszukać skarb na przykład zakopany gdzieś w parku, wielu wyobrażało sobie, że są Panem Samochodzikiem lub wcielało się w postać Indiana Jones'a i chciało trafić na zakopaną skrzynię pełną skarbów. I taka możliwość także była w Zakrzewie, ponieważ podczas wędrówki po parku każdy z uczestników mógł odszukać zakopane tam skarby!

Tajemnice Zakrzewa
Co robili SS-mani w czasie II wojny światowej w pałacu w Zakrzewie? Gdzie swoje skarby ukrył hrabia Albin Węsierski? Z jakiego powodu z wieży oficyny musiał zniknąć napis „magistra ad muras Ballenstaedt”? Dlaczego żołnierze Armii Czerwonej gdy weszli do pałacu w Zakrzewie rozbili wszystkie lustra? Co zostało znalezione w jednej z rzeźb w pałacowym holu? W jaki sposób Polacy w okresie okupacji ocalili figurę Matki Boskiej stojącą do dzisiaj w parku, skoro hitlerowcy zniszczyli wszystkie podobne figury w okolicy? Jakie sekrety skrywa wozownia? Dlaczego pałac w Zakrzewie w 1873 roku został opisany w angielskiej gazecie „The Morning Post”?

By poznać odpowiedzi na te pytanie należało przyjechać do Zakrzewa. A ci co tego nie uczynili, już wkrótce będą mieli kolejną szansę – podczas nocnego zwiedzania pałacu i parku.

A wszystkich naszych Czytelników zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dwóch dni poznawania „nowych tajemnic Zakrzewa”.

Sobota - dzień pierwszy

   

Niedziela - dzień drugi

(as)
Fot. A. Soberska, J. AndrzejewskiOrganizatorzy III Piastowskiego Festiwalu Tajemnic pragną podziękować Dianie Matłosz, kierownik Centrum Konferencyjnego BZ WBK – Grupa Santander w Zakrzewie za możliwość zwiedzania parku i pałacu oraz pomoc w zorganizowaniu tego projektu.