„Wojna na torach!”
Dodane przez admin dnia Marca 12 2013 21:00:00
Zbliża się kolejna edycja Dni Pary. Tegoroczne odbędą się od 15 do 19 maja i towarzyszyć im będzie hasło „Wojna na torach!”. - Oprócz zwykłego zwiedzania i atrakcji znanych z lat poprzednich w czasie imprezy odbywać się będą różne wydarzenia związane z historią wojskowości na kolei, działami kolejowymi i pociągami pancernymi. I choć taki pociąg nie przyjedzie to w parowozowni na specjalnym zwiedzaniu będzie można poznać ich historię i technikę, a także spotkać się z rekonstruktorami i zobaczyć pojazdy wojskowe – wyjaśnia Krzysztof Modrzejewski, organizator Dni Pary.
Treść rozszerzona
Jak podkreśla K. Modrzejewski gnieźnieńskie Dni Pary rozpoczną się już w 13 kwietniu, kiedy to rano na dworzec w Gnieźnie wjedzie pociąg specjalny „Piernik”, który zatrzyma się tu na półtorej godziny i to będzie pierwsze wejście do parowozowni w tym roku. - Na ten moment wiemy już, iż cały pociąg jest zarezerwowany, czyli prawie 500 osób wejdzie jednocześnie do parowozowni – dodaje.

Równocześnie w tym samym czasie w gnieźnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych odbędzie się konkurs na temat parowozowni i kolei na ziemi gnieźnieńskiej. - Będzie to konkurs wiedzowy, ale też taki ciekawostkowy w którym uczniowie będą mogli wygrać nagrody rzeczowe, a także wycieczki pociągami specjalnymi – podkreśla pomysłodawca Dni Pary.

Kulminacją Dni Pary będą dni od 15 do 19 maja i towarzyszyć im będzie hasło „Wojna na torach!”. - Od tego roku zmieniamy formułę i Dni Pary będą mieć swoje hasło, które w tym roku związane jest z wojną na torach. Skąd taki temat? Otóż przede wszystkim będziemy zajmować się tematami wojskowości na kolei, działami kolejowymi i pociągami pancernymi. I choć takiego pociągu tu na miejscu w Gnieźnie nie przyjedzie to w parowozowni będą grupy rekonstrukcyjne, będzie specjalne zwiedzaniu, będą prelekcje i wykłady na ten temat które, mam nadzieję, zaciekawią jak najszerszą grupę turystów – mówi K. Modrzejewski. - W tym roku na Dniach Pary będą aż cztery pociągi specjalne. Przyjadą z Wolsztyna i pojadą do Gniezna Winiary, Trzemeszna i do Wrześni. Bilety nie są sprzedawane w kasach, ale przez internet na stronie www.turkole.pl, bo są to miejscówki. Pociąg będzie złożony z wagonów przedwojennych i prowadzony przez parowóz – dodaje.

Te pociągi specjalne to: „Wojciech” (Wolsztyn – Gniezno – Wolsztyn), „Sokół” (Gniezno – Września – Gniezno), „Kosynier” (Gniezno – Trzemeszno – Gniezno) i „Wojtuś” (Gniezno – Gniezno Winiary – Gniezno).

- Dni Pary, oprócz serii tych turystycznych wydarzeń, to także wydarzenia kulturalne dzięki współpracy z Centrum Kultury eSTeDe. A co bardzo ciekawe, czego jeszcze nie było, to Noc Muzeów w parowozowni, choć parowozownia muzeum nie jest. W nocy z 18 na 19 maja zajrzymy do najciekawszych miejsc w parowozowni, poznamy najciekawsze historie, będzie specjalne zwiedzanie m.in. planujemy objazd wszystkich miejsc kolejowych w Gnieźnie i specjalne atrakcje o których poinformujemy w późniejszym terminie – zaznacza.

Jak zapowiada K. Modrzejewski Dni Pary 2013 nie skończą się19 maja, ale będą trwały niemalże do końca roku. 15 sierpnia przyjedzie jeszcze raz pociąg „Wojciech”, a 24 listopada po raz kolejny „Wojciech” i „Wojtuś” będą w Gnieźnie a to ze względu na imieniny św. Katarzyny, czyli „Katarzynki”, święto kolejarzy które odbędzie się w parowozowni.

K. Modrzejewski nie kryje nadziei, że Dni Pary spowodują jeszcze większe zainteresowanie samą parowozownią. - Impreza jest już rozpoznawalna nie tylko w Gnieźnie, ale w całym kraju. Mamy już zamówienia całych grup z Gdyni i Krakowa. Planowana jest też szeroka promocja poza Gnieznem w Poznaniu, Wrześni, Toruniu, Inowrocławiu. Zatacza to coraz szersze kręgi – podkreśla organizator.

Wszelkie informacje na temat tegorocznych Dni Pary dostępne są na bieżąco na stronie www.dnipary.pl

Karol Soberski