Zakończono konserwację kolejnych zabytków piśmiennictwa
Dodane przez admin dnia Marzec 11 2013 11:25:00
W zeszłym tygodniu wróciły do Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie dwa odrestaurowane zabytki: jeden o charakterze dokumentarnym, drugi – bibliotecznym. Pierwszy z nich to pochodząca z XVIII wieku księga ochrzczonych i zmarłych z parafii w Kwieciszewie. Drugi zabytek to starodruk, a mianowicie mszał wydany w Bazylei w roku 1521, zwany „Missale Speciale”.
Treść rozszerzona
Pierwszy z nich to pochodząca z XVIII wieku księga ochrzczonych i zmarłych z parafii w Kwieciszewie. W toku prac usunięto m. in. zagrzybienie, stare taśmy klejące, wzmocniono strukturę papieru i uzupełniono jego braki. Gruntownie odnowiono również oprawę. Wykonawcą prac jest Marzena Szczerkowska z Gniezna, dyplomowany konserwator dzieł sztuki.

Drugi zabytek to starodruk, a mianowicie mszał wydany w Bazylei w roku 1521, zwany „Missale Speciale”. Obiekt został poddany konserwacji w ramach pracy dyplomowej w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace konserwatorskie i restauratorskie nad bardzo zniszczonym obiektem, wykonała, pod kierunkiem dr Małgorzaty Pronobis-Gajdzis, p. Anna Dymarek. Specyfiką obiektu jest to, iż do pierwotnego druku, wykonanego na papierze czerpanym, została dodana nieco później część rękopiśmienna. Znalazły się tam, zapisane przez 11 (!) różnych rąk, formularze mszalne, których nie zawierała książka drukowana.

Prace nad księgą metrykalną sfinansowano dzięki anonimowemu Mecenasowi Skarbów Słowa. Koszt prac przy mszale wziął na siebie wspominany Zakład Konserwacji papieru i Skóry UMK. Obu „Wielkim Mecenasom”, prywatnemu i instytucjonalnemu, Archiwum składa serdeczne podziękowania.

Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie