Gniezno podbiło Senat!
Dodane przez admin dnia Marzec 08 2013 10:30:00
Jak już informowaliśmy, w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej gości wystawa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jej uroczystego otwarcia dokonał Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Towarzyszył mu ks. abp Prymas Polski Józef Kowalczyk, który objął ekspozycję honorowym patronatem. W uroczystości udział wzięli senatorowie i posłowie oraz samorządowe władze.
Treść rozszerzona
- Cieszę się, że gościmy w Senacie wystawę ukazującą początki państwa polskiego – takimi słowami rozpoczął swoją wypowiedź Bogdan Borusewicz. Marszałek zaznaczył, że przypominanie o znaczeniu Gniezna w kształtowaniu się Polski jest niezwykle ważne, tym bardziej w miejscu takim jak Senat, który jest odwiedzany nie tylko przez młodzież, ale i Polaków z kraju i ze świata, a także zagranicznych gości.

Prymas Polski Józef Kowalczyk nie krył radości ze swojej kolejnej wizyty w Senacie. Podkreślił, że parlament to nie tylko miejsce służące uchwalaniu ustaw, ale jego rolą powinno być również kultywowanie pamięci o sprawach istotnych dla polskiej tożsamości i kultury. Jak zaznaczył, w to dzieło wpisuje się prezentowana w Senacie wystawa ukazująca początki polskiej państwowości. Na końcu swojej wypowiedzi zaapelował, by każdy Polak czuł się w Gnieźnie jak u siebie.

Podczas otwarcia głos również zabrali prezydent Gniezna Jacek Kowalski oraz starosta gnieźnieński Dariusz Pilak, którzy zapraszali do odwiedzenia miasta i ziemi gnieźnieńskiej. Miasta, które jak podkreślił Prezydent Kowalski, prężnie rozwija się m.in. dzięki realizowanym projektom finansowanym przez Unię Europejską.

Po oficjalnych wystąpieniach, zebranych gości oprowadził po ekspozycji jej współautor Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego.

(m/n)
Fot. Dariusz Pietraszewski (MPPP Gniezno)

Na ten temat:„Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą”