„Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą”
Dodane przez admin dnia Marzec 05 2013 21:00:00
Począwszy od 6 marca - przez dwa tygodnie - w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie będzie prezentowana wystawa pt. „Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą” przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest senator Piotr Gruszczyński. Jest to pierwsza wystawa Muzeum z Wielkopolski w Senacie RP.
Treść rozszerzona
- Jedną z inspiracji, by ta wystawa odbyła się w senacie jest dyskusja, która swego czasu przetoczyła się przez nasz region, które miasto jest pierwszą stolicą Polski. Nie mam wątpliwości, że to Gniezno. Ale my nie możemy konkurować z Poznaniem na zasadzie, kto ma więcej pieniędzy na promocję, ale musimy wykorzystywać inne możliwości, pozwalające roztropnie podejść do sprawy – mówi senator Piotr Gruszczyński, inicjator wystawy w Senacie. - Gdy rok temu byłem tutaj w Muzeum na otwarciu wystawy pt. „Polska około roku 1000” i wówczas przyszło mi do głowy, że warto tę wystawę pokazać w Senacie. I wtedy zaczęły się rozmowy w sprawie przygotowanie tej ekspozycji w Warszawie. One trwały dosyć długo, ale takie są procedury. Wreszcie na początku tego roku zaproponowano nam termin 6 lub 20 marca. Zadecydowaliśmy, że będzie to 6 marca – dodaje.

Jak podkreśla P. Gruszczyński, chęć wsparcia wystawy zadeklarował prezydent Gniezna i starosta gnieźnieński, a na patronat honorowy zgodził się objąć Prymas Polski, ks. abp Józef Kowalczyk, który będzie osobiście obecny na otwarciu wystawy . - Na tej wystawie w senacie będą parlamentarzyści ze wszystkich stron naszego kraju, stąd uważam, że jest to duża promocja dla naszego miasta i powiatu – wskazuje gnieźnieński parlamentarzysta.

Ekspozycja „Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą” ma na celu zapoznać zwiedzających z okresem powstawania państwa polskiego, ze szczególnym wyeksponowaniem znaczenia i roli Gniezna w początkach i pierwszych wiekach naszej państwowości i Kościoła w Polsce. - Wystawa wyjaśnia genezę wyjątkowego znaczenia tego miejsca dla plemion zamieszkujących północną część Wielkopolski, a także charakter stołeczności Gniezna we wczesnym okresie istnienia państwa Piastów. Wskazuje także na wyjątkowe miejsce tego ośrodka w dziejach Kościoła polskiego, przede wszystkim jako miejsca ekspozycji relikwii św. Wojciecha oraz siedziby pierwszego arcybiskupstwa w naszym kraju – tłumaczy Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Według Czesława Kruczka, zastępcy prezydenta Gniezna, wystawa ta pokazuje wielki patriotyzm lokalny wszystkich stron zaangażowanych w przygotowanie tej ekspozycji i utrwala przekonanie, że Gniezno pierwszą stolicą Polski. - I takie przekonanie trzeba zaszczepić u ludzi z całej Polski, bo przecież parlamentarzyści bardzo namacalnie dotkną i będą mieć kontakt z tą wystawą. Żaden z samorządów, ani powiat, ani miasto, nie zawahał się, by wesprzeć tę ideę – podkreśla Cz. Kruczek. - Cieszymy się, że możemy po raz kolejny przypomnieć o tej stołeczności Gniezna i liczymy, że tym samym pojawią się turyści, że pojawią się ci, którzy chcą zwiedzać Gniezno i szlaki turystyczne. Staramy się tę ofertę turystyczną na nowo zaproponować i mamy nadzieję, że coraz więcej osób z Polski, i spoza naszego kraju będzie odwiedzać Pierwszą Stolicę Polski – dodaje.

Jak zaznacza G. Radecki, przygotowane na wystawę teksty wraz z zestawem specjalnie dobranych ilustracji oraz kopie wybranych zabytków przenoszą widza do grodu gnieźnieńskiego w okresie wczesnopiastowskim, przybliżając fenomen tego miejsca w pierwszych wiekach państwa polskiego. Na ilustracje zawarte na planszach składają się mapki, fotografie unikatowych zabytków i rekonstrukcje rysunkowe obiektów czy zdarzeń historycznych. Komentarze zawarte na wszystkich planszach opierają się na wynikach najnowszych badań archeologicznych i historiograficznych. - Dodatkową atrakcją wystawy jest prezentacja wiernej kopii Drzwi Gnieźnieńskich w naturalnej wielkości (skala 1:1) wraz ze specjalnym komentarzem ilustracyjno-opisowym na jednym z posterów, omawiającym znaczenie ikonograficzne wszystkich przedstawień na wspomnianym zabytku, zawartych zarówno w kwaterach, jak też w bordiurze – dodaje dyrektor.

- Nasze pokolenie, które dzisiaj żyje w Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim, jest odpowiedzialne za to dziedzictwo i trzeba to artykułować. To nie jest pokazywanie pewnej zaściankowości, jakby oceniały to osoby z innych regionów Polski. To jest odpowiedzialność za dziedzictwo, za początki Polski – mówi starosta Dariusz Pilak. - I to nie jest wojna, czy walka z innymi ośrodkami, które stwierdzają obecność początków państwa polskiego, czyli dynastii piastowskiej na ich terenach, tylko to jest pochylenie się nad wydarzeniami historycznymi. Nad historią minionych dziesięciu wieków, które w sposób niezaprzeczalny przemawiają na korzyść Gniezna - dodaje.

Według starosty w tę koncepcję wpisuje się bardzo ważny element jakim jest zabranie głosu w senacie podczas otwarcia wystawy przez Prymasa Polski. - To jest ciągłość dziedzictwa – zaznacza.

Ekspozycja prezentowana w senacie składa się z: wolno stojącej kopii Drzwi Gnieźnieńskich w skali 1:1; z 8 dwustronnych aluminiowo-szklanych witryn na kółkach (czyli z 16 plansz wielkości 1,4 x 0,9 m) oraz z zestawu kopii wybranych eksponatów, prezentowanych w 6 gablotach stolikowych. Autorami ekspozycji są Tomasz Janiak i Gerard Radecki.

Mecenasami wystawy są: Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński oraz Jacek Kowalski, prezydent Miasta Gniezna. Patronat honorowy sprawuje Prymas Polski, ks. abp Józef Kowalczyk.

Karol Soberski