Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim
Dodane przez admin dnia Luty 17 2013 10:30:00
Tegoroczna 94. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, miała w Gnieźnie rozbudowany charakter. Fakt, iż w organizację różnych imprez powiązanych z pamięcią o powstańcach włączyło się kilka organizacji i instytucji sprawił, że obok tradycyjnych oficjalnych uroczystości przy pomniku w kwaterach powstańczych na cmentarzu, odbyło się wiele bardzo różnorodnych imprez.
Treść rozszerzona
Najbardziej spektakularne działania podjęły: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, Stowarzyszenie Wiara Lecha, Stowarzyszenie Garnizon Gniezno oraz z zupełnie innym charakterem imprezy Centrum Kultury eSTeDe. Przedstawiciele czterech pierwszych stowarzyszeń w przededniu rocznicy Pokoju w Trewirze, postanowili podziękować, tym, którzy wsparli ich działania.

Robert Gaweł prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego podkreślał fakt, że działania związane z rekonstrukcją zdobywania koszar przez powstańców, mogły mieć rozmach tylko dzięki wspólnym działaniom czterech stowarzyszeń. To również z ich inicjatywy odbyły się spotkania w Starej Kamienicy i Klubie Lokomotywa. Tam jak podkreślał, świętowano radośnie, było więc wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych ale i tym razem pojawił się element kultywowania gwary wielkopolskiej. Szczególnie duży wkład w organizację tych spotkań wniósł szef Lokomotywy Marcin Mamet, to właśnie w Loko zapanował naprawdę radosny klimat świętowania.

Podczas podsumowania w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ulicy Staszica, zarówno Robert Gaweł, jak Jacek Wrzesiński ze Szlaku Piastowskiego, Andrzej Rzyski z Wiary Lecha i pozostali organizatorzy podkreślali też znaczenie konkursów z udziałem dzieci. Mali zwycięzcy otrzymali też nagrody wśród, których nie zabrakło strategicznej gry planszowej pt. „27 grudnia”. W prezentacji działań ubiegłorocznej rocznicy organizatorzy spotkania starali się wspomnieć wszystkie elementy obchodów rocznicy nie tylko te, zorganizowane przez nich samych.

Wspomniano więc także specjalny koncert Kwartetu Jorgi, który wypełniła głównie wielkopolska muzyka ludowa interpretowana przez zespół. Przedstawiciele wszystkich czterech stowarzyszeń starali się podziękować wszystkim, którzy wspierali ich działania. Trochę zastanawiać, może fakt, że nie było nikogo na czyje ręce mogliby złożyć podziękowania skierowane do włodarzy miasta i powiatu. W przyszłym roku plany są bardzo ambitne, dzięki staraniom Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zostaną sprowadzone do Gniezna szczątki wybitnego dowódcy powstańczego Pawła Cymsa, planowana jest też rekonstrukcja bitwy pod Zdziechową.


Jarosław Mikołajczyk