„Promotor Roku 2013” trafił do Ryszarda Brejzy, Mateusza Hena i chóru „Dzwon”!
Dodane przez admin dnia Styczeń 26 2014 22:00:00
Tradycyjnie już podczas Gali Finałowej Plebiscytu „Człowiek Roku” oprócz nagród przyznanych przez Czytelników i redakcję informacjilokalnych.pl, wręczone zostały także – po raz trzeci – nagrody ustanowione przez redakcję portalu turystycznego PiastowskaKorona.pl. Nagrody te - „Promotor Roku 2013” - zostały wręczone w kategorii historia, kultura i turystyka, a trafiły do Inowrocławia i Gniezna!

Treść rozszerzona
- Od dwóch lat przyznajemy nagrody od portal turystycznego PiastowskaKorona.pl. I tę tradycję dzisiaj podtrzymujemy. Portal PiastowskaKorona.pl poświęcony jest trzem branżom: historii, kulturze i turystyce, i dlatego postanowiliśmy przyznawać co roku nagrody: „Promotora Historii”, „Promotora Kultury” i „Promotora Turystyki”, honorując w ten sposób osoby szczególnie zaangażowane w promocję tych trzech dziedzin. W tym roku przyznaliśmy trzy nagrody dla osób działających w Wielkopolsce i na Kujawach, ale oddziałują one na cały nasz kraj! - mówi Karol Soberski, redaktor naczelny PiastowskiejKorony.pl.

„Promotor Turystyki 2013” dla prezydenta Inowrocławia!
- „Promotora Turystyki 2013” przyznaliśmy za wkład w promowanie turystyki na terenie Szlaku Piastowskiego poprzez inwestycje rekreacyjno-uzdrowiskowe na terenie miasta Inowrocław – uzasadnia K. Soberski.

W imieniu pana Ryszarda Brejzy, który przebywał służbowo w Koszalinie i nie mógł przybyć na Galę, nagrodę odebrał starosta Dariusz Pilak, przewodniczący Rady Programowo–Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego.

- Miałem przyjemność rozmawiać z panem prezydentem Brejzą, dzisiaj chciał być w Gnieźnie, ale ze względów służbowych jest w innym rejonie Polski i upoważnił mnie do odbioru tej nagrody, którą mu przekażę. Ale chcę też w tym miejscu powiedzieć, że Inowrocław to również miasto na Szlaku Piastowskim, miasto które pięknie się rozwija, kurort który jest najbliżej Gniezna. Kto nie był w Inowrocławiu, to w imieniu prezydenta Brejzy zapraszam na tężnie – mówi D. Pilak.

„Promotor Historii 2013” dla Mateusza Hena!
Tę nagrodę redakcja PiastowskiejKorony.pl przyznała za ożywianie zabytków militarnych oraz pomysł utworzenia Muzeum Techniki i Machin Wojennych. Nagrodę, która trafiła do Mateusza Hena, wręczył Czesław Kruczek, zastępca prezydenta Gniezna.

- To wyróżnienie nie jest ukoronowaniem mojej pracy, tylko tak naprawdę jest docenieniem mojej pracy, bo już 10 lat zbieram zabytki kultury militarnej. W ubiegłym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował moją kolekcję i nadał jej rangę muzeum. Będę starał się państwu tę kolekcję zaprezentować podczas tegorocznej Nocy Muzeów, jeśli sił, środków, zdrowia starczy, to myślę, że za kilka lat możemy stworzyć naprawdę wyjątkową placówkę – podkreśla M. Hen.

Dalej laureat przyznaje: - Zamiłowanie do zabytków kultury militarnej po prostu się u mnie pojawiło i je realizuję. To wyróżnienie traktuję nie jako ukoronowanie, tylko jako znak że to właściwy kierunek i że należy tworzyć tę placówkę, którą już zacząłem tworzyć. Ideą tego jest nie tylko ratowanie zabytków kultury militarnej, ale również propagowanie naszej historii, edukacja młodzieży w zakresie kultury historycznej. Utwierdziło się moje przekonanie, że wybrałem właściwy kierunek.

„Promotor Kultury 2013” dla chóru „Dzwon”!
„Promotor Kultury 2013” został przyznany za kultywowanie już od 150 lat polskiej pieśni patriotycznej i liturgicznej oraz nieprzerwaną promocję Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. I nagroda ta trafiła do Chóru Męskiego – Towarzystwa Śpiewaczego „Dzwon”!

Po wręczeniu nagrody przez Dariusza Pajkerta, pełniącego obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, dyrygent chóru Roman Nowak przyznał, że nikt nie spodziewał się tej nagrody. - Ten rok jest dla nas bardzo ważny, bo przypada 150-lecie powstania zespołu. Cieszymy się, że możemy dla państwa występować, że zostaliśmy zaproszeni na tę niezwykłą Galę – podziękował.

A już gdy emocje nieco opadły, R. Nowak powiedział, w rozmowie z naszą redakcją, że jest to na pewno wielkie wyróżnienie dla zespołu. - Tym bardziej, że nasza uroczystość jubileuszowa będzie dopiero w listopadzie. Jest to więc jakby reklama zespołu, wydarzenia, które dopiero będzie. Nagroda na pewno nie jest moim sukcesem, ale sukcesem całego chóru i tych 150 lat. To jest oczywiście wielki wysiłek pokoleniowy, który robią ludzie, którzy aktualnie śpiewają. Staramy się podtrzymywać te tradycje wieloletnie chóru. Szkoda by było teraz, po tylu latach zamknąć jakiś rozdział w historii Gniezna i jego kultury. Kiedyś chóry miały większe znaczenie społeczne niż w tej chwili, spełniały większe role niż dzisiaj – podkreśla dyrygent chóru.

Przypomnijmy, że Podczas ubiegłorocznej Gali, „Promotora Kultury 2012” zdobył Włodzimierz Naumczyk, dyrektor dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu; „Promotor Turystyki 2012” trafił do Bartosza Styszynskiego, właściciela grodu w Pobiedziskach oraz Przemysława Majchrzaka,wójta gminy Wągrowiec, a „Promotora Historii 2012” zdobyła Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmana w Szubinie.

Aleksandra Soberska
Monika Mężyńska

Fot. Leszek Olejniczak, Łukasz Majerski