„Gniezno powinno pokazywać początek naszej państwowości”
Dodane przez admin dnia Marzec 03 2013 13:30:00
Za nami drugie spotkanie z filmem historycznym zorganizowane przez Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne. Tym razem miłośnicy historii mogli zobaczyć – w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie - film zrealizowany na zlecenie Muzeum Początków Państwa Polskiego, pt. „Początki Państwa Polskiego”. Ponadto wysłuchali prelekcji Gerarda Radeckiego, dyrektora Muzeum. Na spotkanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, przybyli miłośnicy historii z różnych zakątków naszego regionu, począwszy od Poznania, a skończywszy na Kruszwicy.
Treść rozszerzona
Spotkanie rozpoczął Karol Soberski, prezes zarządu Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego, który na wstępie poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego kilka dni temu członka PTH-T, skarbnika zarządu Towarzystwa, Pawła Występskiego.

W spotkaniu w sali widowiskowej MOK wzięło udział prawie pięćdziesiąt osób, w tym członkowie koła historii regionalnej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie, młodzież z Witkowa, ale też przybyli miłośnicy historii z Poznania, ale i z Kruszwicy. Oprócz filmu i prelekcji, mogli oni także zaopatrzyć się w publikacje wydawane przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

„Początki Państwa Polskiego”
Następnie przedstawił ideę spotkania. - Po sukcesie pierwszego spotkania z filmem historycznym na którym pokazaliśmy film „Wyspa władców” oraz wysłuchaliśmy prelekcji dr Janusza Góreckiego, dzisiaj obejrzymy film „Początki Państwa Polskiego” i wysłuchamy wykładu Gerarda Radeckiego, dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – mówi K. Soberski.

Zanim zebrani w MOK mogli zobaczyć film, głos zabrał G. Radecki. - Przede wszystkim chcemy wam zaprezentować film, który stanowi jedną z głównych części naszej nowej wystawy pt. „Początki Państwa Polskiego” stworzonej wiosną 2012 roku, więc w kwietniu skończy ona rok – zaczął dyrektor. - Ten film w naszym Muzeum dzieli się na trzy części, a tutaj stanowi jedną całość. Ale to co różni tę projekcję od tej w Muzeum to trójwymiarowy obraz, który można na co dzień obejrzeć w naszej placówce – dodaje.

Film „Początki Państwa Polskiego” opowiada m.in. o bitwie pod Cedynią, o chrzcie i panowaniu Mieszka I, przybyciu cesarza Ottona III do Gniezna a także o koronacji Bolesława Chrobrego. Spore znaczenie w filmie odgrywają wypowiedzi znanych autorytetów z dziedziny badań nad polskim średniowieczem. Wśród nich znaleźli się: prof. Zofia Kurnatowska (archeolog), prof. Jerzy Strzelczyk (historyk) oraz prof. Jarosław Jarzewicz (historyk sztuki). To grono znawców służyło swoimi konsultacjami również przy produkcji filmów. Główną ideą filmu jest pokazanie roli Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości, ze szczególnym wyróżnieniem Gniezna, a także - liczącą od rządów Mieszka I - akcesję państwa piastowskiego do kręgu cywilizacji łacińskiej i chrześcijaństwa.

O historii Muzeum
Po filmie, o historii Muzeum Początków Państwa Polskiego opowiadał Gerard Radecki. - Jestem głęboko przekonany, że tutaj w Gnieźnie nie mamy pełniej świadomości, że Muzeum Początków Państwa Polskiego jest pierwszym w Polsce muzeum, które zrealizowało wystawę w tak modnej dzisiaj technice multimedialnej. Multimedialnej czyli takiej, która posługuje się kilkoma środkami wyrazu na raz, np. dźwiękiem i obrazem, np. słowem i eksponatem. Tych możliwości jest wiele – mówi G. Radecki. - Gdy w 1966 roku z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego narodził się pomysł, żeby wybudować pomnik pierwszym władcom Polski, najpierw faktycznie myślano o pomniku, pomniku klasycznym, czyli statuły przedstawiającej dwie postacie, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, założycieli naszego państwa. Później pojawił się pomysł pomnik-budynku, pomnika-muzeum. Wkrótce potem narodził się pomysł złączenia muzeum ze szkołą i tak powstał trójczłonowy zespół pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego, który składa się z budynków muzeum, auli i szkoły – dodaje.

Dalej dyrektor opowiedział o początkach samego muzeum i początkowych brakach eksponatów, bo większość z nich – związanych z początkami państwa polskiego – była w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i w Muzeum na Lednicy. - W końcu zdecydowano, że zgodnie z tendencjami które właśnie wtedy się narodziły się w światowym muzealnictwie, w ekspozycji zastosuje się Muzeum Początków Państwa Polskiego, ruszające się obrazy – przypomina G. Radecki. - I w latach siedemdziesiątych zakupiono dla naszego muzeum kilkadziesiąt szwajcarskich magnetowidów, zakupiono kilkadziesiąt rzutników firmy Kodak i wykonano ponad 2,5 tysiąca zdjęć związanych z obiektami z początków polskiej państwowości. Powstała ekspozycja, której tytuł stał się wzorem dla naszej współczesnej ekspozycji – dodaje.

Wystawa za 44 mln złotych!
Następnie obecni w MOK-u mogli zobaczyć zdjęcia przedstawiające wcześniej ekspozycje prezentowane w Muzeum Początków Państwa Polskiego – począwszy od 1983 roku do roku 2012. - Tak się złożyło, że mniej więcej co dziesięć lat zmieniał się wygląd tej sztandarowej dla naszego muzeum wystawy – zaznacza G. Radecki i dodaje, że te wystawy powstawały dzięki współpracy z takimi sławami polskiej nauki jak prof. Gerard Labuda, czy dr Gabriela Mikołajaczak, wieloletnia dyrektor gnieźnieńskiego muzeum. - Nasza placówka od początku była nacechowana wielkimi postaciami polskiego muzealnictwa. I tak np. pierwszą wystawę jaką otwarto w Muzeum Początków Państwa Polskiego w roku 1981, przygotowywał prof. Stanisław Lorenz, przez ponad 50 lat dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. A wystawę drugą, przedstawiającą sztukę „młodej Polski” artystów krakowskich otwierała druga wielka postać polskiej historii sztuki, rodowity gnieźnianin, Mieczysław Porębski – dodaje.

G. Radecki podkreślił, że osią filmu i wystawy jest Gniezno. - Wyszliśmy z założenia, że Muzeum Początków Państwa Polskiego od zawsze było i na zawsze będzie w Gnieźnie. Nie ma innego miejsca, które z równą atencją opowiadałoby o mieście w którym funkcjonuje – mówi dyrektor. - W ostatnich latrach jakoś tak się porobiło, że Lednica opowiada wyłącznie o Lednicy i nawet Zjazd Gnieźnieński odbył się na Lednicy jak można wyczytać między wierszami w filmie przygotowanym przez kolegów, filmie znakomitym – uśmiecha się G. Radecki. - W Poznaniu za chwilę powstanie muzeum, którego sama wystawa będzie kosztowała 44 mln złotych i będzie opowiadała wyłącznie o Poznaniu. My postanowiliśmy przywrócić miastu w którym funkcjonujemy, należne mu miejsce i opowiadamy o wydarzeniach związanych z historią Polski, ale i grody gnieźnieńskiego – dodaje.

„Tworzy nas historia”
– Zgodnie z misją naszego muzeum, z hasłem promocyjnym „Tworzy nas historia”. Jesteśmy tym, kim byli ci co tworzyli naszą historię, czyli nasi dziadowie, pradziadowie i prapradziadowie – zaznacza dyrektor gnieźnieńskiej placówki o podkreśla, że ekspozycje przygotowane w Muzeum Początków Państwa Polskiego zostały tak pomyślane, żeby współczesnego widza zaciekawić, zarazić historią i potrzebą odwiedzania muzeum. - Gniezno powinno pokazywać początek naszej państwowości. I myślę, że to nam się udało – zakończył swój wykład.

Po blisko trzydziestominutowej prelekcji G. Radeckiego, przyszedł czas na pytania, które w większości dotyczyły aspektów historycznych narodzin państwa polskiego i były to także kontrowersyjne pytania. Ale w tracie dyskusji wskazywano też na fakt, że np. turystom odwiedzającym Poznań, gdy opowiada się im o początkach państwowości polskiej, to nie ma tam wcale Gniezna. - W Poznaniu pomija się ten fakt historyczny! Dla Poznania Gniezno nie istniało w czasach Mieszka I czy Bolesława Chrobrego - stwierdził jeden z obecnych na spotkaniu.

Kolejne spotkanie
Na zakończenie, organizatorzy spotkania Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne zaprosiło wszystkich miłośników historii na kolejne przedsięwzięcie. Tym razem w ramach projektu „Na szlaku skarbów” odbędzie się – już 9 marca – zwiedzanie małej, ale urokliwej miejscowości Łagiewniki Kościelne w gminie Kiszkowo (więcej na ten temat w zakładce „Z życia Towarzystwa”). Ale podczas prelekcji w MOK-u zapowiedziano też, że podobne spotkania z historią wkrótce odbędą się także w Rogowie i w Kruszwicy. Wszelkie informacje na ten temat będą dostępne na portalu PiastowskaKorona.pl.

(as)

Na ten temat:
Tajemnice basenów chrzcielnych na Ostrowie Lednickim