Ponad milion złotych na zabytki!
Dodane przez admin dnia Luty 05 2013 19:00:00
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało 1.450 tys. złotych na zabytki w powiecie gnieźnieńskim. Kwotą tą podzielą się: klasztor oo. Franciszkanów w Gnieźnie, parafia pw. św. Trójcy w Gnieźnie oraz parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie. Takie informacje przekazał dzisiaj poseł Paweł Arndt, który zaznaczył, że istnieje jeszcze szansa na środki finansowe dla innych zabytków.
Treść rozszerzona
- W tym roku kilka zabytków w powiecie gnieźnieńskim otrzyma środki finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza sprawa to klasztor ojców Franciszkanów w Gnieźnie. Pieniądze trafią tutaj na osuszenie i zabezpieczenie przeciwwilgociowe fundamentów i jest to kwota 700 tys. złotych. Druga kwota – 350 tys. zł – trafi na renowację i remont z koniecznymi wymianami oraz rekonstrukcją okien witrażowych. To jest drugi etap tych prac, poprzedni odbył się w roku ubiegłym – wyjaśnia poseł.

Oprócz oo. Franciszkanów kwota 250 tys. złotych trafi do parafii pw. św. Trójcy w Gnieźnie. - Ta parafia otrzyma pieniądze po raz drugi z rzędu. W 2012 roku dokonywane w tym kościele były prace remontowe kopuły wieży, a teraz za te pieniądze wykonany zostanie drugi etap remontu wieży oraz na remont dachu w kaplicy św. Antoniego – zaznacza poseł.

Pieniądze otrzyma także parafia w Trzemesznie. Jak podkreśla poseł Arndt fundusze te trafią na wymianę stolarki okiennej. - Jest to kontynuacja tego zadania za kwotę 150 tys. złotych – dodaje.

Poseł podkreśla też, że nie wszystkie gnieźnieńskie zabytki otrzymały w tym roku pieniądze na różnego rodzaju inwestycje. Z jego wiedzy wynika, że funduszy nie otrzymała Kuria Metropolitalna, która starała się na pieniądze na remonty w katedrze gnieźnieńskiej. Podobnie środków nie otrzymała parafia pw. św. Mikołaja w Łubowie.

- Teoretycznie jest jeszcze szansa, by niektóre z tych zabytków otrzymały pieniądze, ponieważ jest możliwość odwołania się od decyzji ministra kultury – zaznacza.
- Na pewno będę jeszcze interweniował w sprawie kościoła św. Piotra i Pawła na cmentarzu, gdzie był wniosek o sfinansowanie pewnych prac wewnątrz tej świątyni, ale tych funduszy zabrakło. Mam nadzieję, że uda się je po odwołaniu pozyskać – dodaje.

(kfs)