Warsztaty dawnego rzemiosła: było garncarstwo, za tydzień tkactwo
Dodane przez admin dnia Grudzień 01 2013 08:00:00
Po sukcesie niedzielnych warsztatów dla dzieci, Muzeum Początków Państwa Polskiego postanowiło zaprosić do udziału w podobnych spotkaniach dorosłych i młodzież. Cykl warsztatów obejmujących rzemiosła dawne rozpoczęło garncarstwo. To właśnie glina okazuje się jednym z najstarszych budulców, ale też z niej wyrabiano jedne z pierwszych naczyń. Warsztat prowadził garncarz z Koronowa - Tomasz Poraziński. A w rys historyczny tego rzemiosła wprowadził archeolog Łukasz Kaczmarek.
Treść rozszerzona
Warsztaty poprzedził wykład Łukasza Kaczmarka z Muzeum Początków Państwa Polskiego, który przedstawił rys historyczny garncarstwa, od początków, poprzez pradzieje, starożytność oraz wczesne średniowiecze, po czasy współczesne.

- Są to warsztaty z dawnego rzemiosła ze względu na to, że u nas w muzeum od kilku dni jest prezentowana wystawa „Wyspa władców. Ostrów Lednicki”. Stwierdziliśmy, że wyjdziemy z taką ofertą do osób, dla których do tej pory może rzadziej organizowaliśmy takie spotkania w muzeum. Każdy z warsztatów będzie poprzedzony krótką prelekcją, oprowadzimy uczestników też po wystawie czasowej – mówi Magdalena Robaszkiewicz rzecznik prasowa MPPP.

Część praktyczną poprowadził Tomasz Poraziński garncarz z Koronowa. - Myślę, ze nasz zawód, cieszy się popularnością wśród odbiorców, jest taki jak sądzę dobry trend zainteresowania rzemiosłem, jest to jednak zainteresowanie odbiorców. Samych garncarzy pracujących w zawodzie jest tak naprawdę niewielu – powiedział nam Tomasz Poraziński.

W trakcie warsztatów T. Poraziński odkrył przed uczestnikami tajniki tego ginącego zawodu i opowiadał o różnych technikach wykonywania naczyń ceramicznych. Skupił się nie tylko na wyrobie przedmiotów codziennego użytku, ale przedstawił swoje wieloletnie doświadczenia w odszukiwaniu wzorów wytwarzanych sprzed lat.

Kolejne warsztaty za tydzień. Podczas tego spotkania z dawnym rzemiosłem, które zaplanowane jest na sobotę 7 grudnia, zapoznamy się z tkactwem, kolejnym z rzemiosł sięgającym bardzo daleko w zamierzchłą przeszłość historii ludzkiej wytwórczości. W trakcie warsztatów uczestnicy spróbują tkania na bardkach - są to niewielkie, proste krosna, na których każdy jest w stanie wykonać kawałek tkaniny. Odbędzie się także pokaz przędzenia na wrzecionie (przędzenie nici jako czynność poprzedzająca tkanie). Uczestnicy sami wezmą wrzeciono do ręki i spróbują uprząść swoją nitkę, którą zabiorą do domu. Będzie można zobaczyć próbki ręcznie tkanych wełnianych materiałów o splotach znanych we wczesnym średniowieczu.

Dodatkową atrakcją będzie, fakt że prowadząca warsztaty Alicja Tyburska pracuje na rekonstrukcjach narzędzi używanych do obróbki wełny na podstawie znaleziska z Ostrowa Lednickiego (wrzeciona, przęśliki, grzebienie do czesania runa). Warsztaty poprzedzi wykład dr Zofii Kaczmarek poświęcony tkaninie średniowiecznej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Warsztaty skierowane są do młodzieży i dorosłych.

TKACTWO
sobota, 7 grudnia, 12.00 – 16.00
Wykład: dr Zofia Kaczmarek
Warsztat: Alicja Tyburska

Podczas spotkania poznamy historię tkactwa średniowiecznego i nauczymy się prostych splotów tkackich znanych już we wczesnym średniowieczu. Prowadząca warsztaty pracuje na rekonstrukcjach narzędzi znalezionych na Ostrowie Lednickim.

(jm)

Na ten temat:
„Wyspa Władców. Ostrów Lednicki”