„Trzemeszno 1863” - pamiętają o Powstaniu Styczniowym
Dodane przez admin dnia Styczeń 22 2013 08:00:00
Dziś przypada 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Nie zapominają o niej uczniowie Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie. Uczniowie tej Szkoły zapisali piękną kartę w historii powstania, ponad 60 gimnazjalistów wyruszyło 28 lutego 1863 roku by przyłączyć się do walk po drugiej stronie kordonu. W powstaniu wzięło również udział wielu trzemesznian oraz absolwentów gimnazjum z gen. Marianem Langiewiczem (maturzysta z 1848 r.) na czele.
Treść rozszerzona
Rocznica stała się inspiracją projektu „Trzemeszno 1863”, który ma za zadanie upamiętnić oraz przybliżyć współczesnym gimnazjalistom i licealistom ich starszych kolegów, uczestników powstania. Od października prowadzony jest blog, na którym prezentowane są biogramy powstańców (www.trzemeszno1863.blogspot.com) oraz wydarzenia związane z rocznicą powstania. Natomiast 28 lutego w rocznicę wymarszu do powstania odbędą się uroczystości, których głównym punktem będzie sesja popularnonaukowa przygotowana przez uczniów szkoły. Patronat honorowy nad uroczystościami objął burmistrz Krzysztof Dereziński, natomiast Patronat Naukowy sprawuje Instytut Historii UAM.

„Wyprawa trzemeszeńska”
Uczniowie przygotowali również przedstawienie teatralne oparte na wspomnieniach uczestnika „wyprawy trzemeszeńskiej” ks. profesora W. Chotkowskiego, które zaprezentowano podczas Festiwalu Form Teatralnych Cztery Żywioły w Pobiedziskach pt. „Gdzieżeśmy się porodzili-ziemia, słowo, wierzenia” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Światowid i Dom Kultury w Pobiedziskach. Warto dodać, że w przygotowaniu przedstawienia pomagał znany aktor Andrzej Pieczyński. W spektaklu występowali: Roksana Król, Kinga Błaczkowska, Karla Wesołowska, Anna Krerowicz, Agata Przybylska, Jakub Kieruj, Krystian Walczak, Arkadiusz Dobruchowski, Karol Adamski, Antoni Borys, Dominik Stepaniak, Dawid Doman. Obsługę techniczną nadzorował Filip Nitka, a opiekę sprawowali: Aldona Siwińska, Kamila Wesołowska, Ilona Adamska i Maciej Adamski.

„Powstanie styczniowe. Wojna vs. miłość”
Natomiast podczas niedawnego Festiwalu Projektów Gimnazjalnych grupa gimnazjalistów przedstawiła film pt. „Powstanie styczniowe. Wojna vs. miłość”, który we współczesnej formie pokazuje gimnazjalistów AD 1863 widzianych oczyma obecnych uczniów szkoły. W realizację filmu zaangażowali się: Oliwia Trzcińska, Karolina Roszak, Cyryl Wilczek, Miłosz Smażyński, Szymon Winkel, Tymoteusz Surówka, Karol Kwaśniewski, Michał Witkowski, Błażej Fajfer, Kamil Szopiński. Zarówno film i spektakl zostaną zaprezentowane podczas uroczystości 28 lutego.

Ważnym elementem projektu „Trzemeszno 1863” jest propagowanie wiedzy i rozszerzanie horyzontów. W ciągu roku uczniowie uczestniczą w różnorodnych wyjazdach i spotkaniach. 9 stycznia grupa uczniów gimnazjum i liceum biorących udział w projekcie udała się do Poznania by zwiedzić bibliotekę uniwersytecką oraz wysłuchać wykładu na temat powstania styczniowego.

„Poznańczycy a powstanie styczniowe”
W trakcie pobytu w Poznaniu uczniowie trzemeszeńskiego Zespołu Szkół zapoznali się najpierw z historią i działalnością biblioteki uniwersyteckiej, następnie w dziale zbiorów specjalnych oglądali dokumenty i publikacje dotyczące powstania styczniowego zgromadzone w bibliotece. Wśród tych ostatnich były m. in. rękopisy pamiętników z 1863 roku, gryps powstańczy z więzienia i dokumenty rządu narodowego.

W drugiej części uczniowie przeszli do Collegium Historicum UAM, by wysłuchać wykładu dr hab. Przemysława Matusika pt. „Poznańczycy a powstanie styczniowe”. Było nam bardzo miło, że słowo wstępne wygłosiła absolwentka naszego liceum dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, dyrektor Instytutu Historii UAM, która w szczególny sposób powitała trzemeszeńskich uczniów. W wygłoszonym wykładzie nie zabrakło wątków trzemeszeńskich, wykładowca wielokrotnie powoływał się na wspomnienia ks. W. Chotkowskiego zawarte w „Wyprawie trzemeszeńskiej”. Ciekawostką jest również fakt, że według szacunków pana dr. Matusika w powstaniu wzięło udział ok. 70 gimnazjalistów z Wielkopolski, z czego ponad 60 było uczniami naszej szkoły. Udział w zajęciach był możliwy dzięki pomocy dr hab. Danuty Konieczka-Śliwińskiej, zaś opiekunami byli Piotr Zieliński oraz pomysłodawca projektu „Trzemeszno 1863” - Maciej Adamski.

(or/ma)