„Święci w świetle krzyża”
Dodane przez admin dnia Grudzień 01 2013 18:00:00
Wystawę pod tytułem „Święci w świetle krzyża” to nowa ekspozycja w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. - Chcemy pokazać przez tę wystawę, że krzyż jest tym elementem, który kształtował naszą Europę, nie tylko w sensie wyznaniowym czyli chrześcijańskim, ale też przede wszystkim w znaczeniu kulturowym - mówi ks. Jarosław Bogacz dyrektor muzeum. O ile część eksponatów związanych z świętymi była już pokazana w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej wystawa nadała im nowego znaczenia.
Treść rozszerzona
Jak podkreśla ks. J. Bogacz święci nieśli oświatę barbarzyńcom i strzegli jej płomienia, zakładali bezpłatne szpitale, opracowywali postępowe metody nauczania i wychowania, występowali przeciwko niewolnictwu. - Przez taką postawę ukazywali właściwe znaczenie krzyża. Wskazywali na prawdziwe wartości i mądrość z niego płynącą - dodaje.

Część z eksponatów albo nie była jeszcze pokazywana albo odzyskała swój blask po konserwacji. Otwarcie wystawy poprzedziła prelekcja ks. Krzysztofa Stawskiego. Uczestnicy prelekcji mieli okazją zobaczyć krzyż kardynała Ledóchowskiego. Natomiast osią wystawy stał się między innymi odnowiony gotycki ornat, krzyże, lichtarze i postaci świętych sklamrowane odpowiednimi cytatami umieszczonymi na odpowiednich tablicach.

Zdaniem dyrektora Caritas ks. Krzysztofa Stawskiego odczytanie klucza tej wystawy jest proste choć nie zawsze oczywiste. - Temat wystawy brzmi „Święci w świetle krzyża” spróbujemy się więc zastanowić, czy krzyż jest rzeczywiście atrybutem świętości, a jeżeli tak jest, to w jaki sposób się z tą świętością wiążę – podkreśla ks. Stawski.

Wystawę można oglądać od wtorku do soboty między 9.00 a 16.00.

(jm)