Karolina Cicha w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
Dodane przez admin dnia Styczeń 22 2013 22:00:00
150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego nie zgromadziła tłumów, artystycznie jednak koncert Karoliny Cichej był niewątpliwie wydarzeniem. Artystka młodego pokolenia związana przez lata z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, ma na swoim koncie wiele projektów nie tylko muzycznych. Najbardziej znane to oczywiście „Gajcy!” realizowany dla Muzeum Powstania Warszawskiego.
Treść rozszerzona
W Miejskim Ośrodku Kultury przedstawiła dziś specjalny program w połowie złożony z marszy i piosenek z okresu Powstania Styczniowego. Oprócz tego wykonała autorskie wersje piosenek narodowych oraz utwory z tekstami Gajcego i Różewicza.Swobodnie przechodząc z różnej stylistyki multiinstrumentalistka dała bardzo dobry koncert. Stopniując momenty łatwiejsze w odbiorze z bardzo współczesnym rozumieniem działań artystycznych.

Niestety happening, który miał opierać się na zapaleniu świeczek w kształt symboli powstańczych z redukowany został do namalowania ich sprajem przed pomnikiem św. Wojciecha. To zdarzenie nie zgromadziło tłumów. Na szczęście nieco lepiej było z frekwencją na koncercie Karoliny Cichej.

W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwory z płyty „Gajcy!” m.in. „Miłość bez jutra”, powstańcze wojenne utwory takie jak „My pierwsza brygada”, „Marsz Mokotowa”, „Siekiera Motyka”, utwory z płyty WAWA.2010.PL („Warszawo ma”, „Warszawa jest smutna bez ciebie”, „Czerwona Zaraza”). Artystka specjalnie dla gnieźnieńskiej publiczności przygotowała też pieśni z Powstania Styczniowego w nowoczesnych aranżacjach.

Choć o komplecie trudno by mówić. Bardzo dobry artystycznie koncert, niestety promowały plakaty formatu A3 mało rzucające się w oczy, choć zapewne kto chciał ten wiedział. Nie sposób szukać przyczyny jedynie w mroźnej pogodzie i dniu roboczym. Być może problem, leży poza MOK-iem, a nawet poza Gnieznem... Powstanie Styczniowe jakoś nigdy w świadomości Wielkopolan nie było istotnym. Po pierwsze mamy swoje – zwycięskie Powstania Wielkopolskie, po drugie udział Wielkopolan w tym powstaniu przez lata był pomijany.

Powstanie Styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. I choć Powstanie Styczniowe było skazane na porażkę i było najtragiczniejsze w skutkach, to należy pamiętać o tym, aby oddać cześć przelanej krwi.

Więcej w materiale filmowym tutaj

Jarek Mixer Mikołajczyk