Podążali powstańczym szlakiem
Dodane przez admin dnia Grudzień 31 2012 11:45:00
Już od kilku lat harcerze ze Zdziechowy włączają się w obchody związane z rocznicą Bitwy pod Zdziechową, jedną z bardziej istotnych potyczek Powstania Wielkopolskiego, która miała miejsce w nocy z 30 na 31 grudnia 1918 roku. Tradycyjnym elementem pielęgnowania pamięci o zwycięskiej walce jest kolejny Rajd Szlakami Powstańców Wielkopolskich – tegoroczna edycja zgromadziła aż 141 harcerzy!
Treść rozszerzona
W bitwie pod Zdziechową Polacy odnieśli zwycięstwo, wzmocnieni przez posiłki z Wrześni. Dzięki temu, mogli myśleć o dalszym rozszerzeniu działań zbrojnych, na obszary Kujaw. Następnego dnia rozpoczęła się ofensywa powstańców w tym kierunku, pod dowództwem Pawła Cymsa. Planował on zająć Inowrocław, zamieszkany w 67 proc. przez ludność polską. Przypomnijmy, iż przyszłorocznym zamiarem organizatorów inscenizacji wydarzeń pod nazwą „Powstańcy zdobywają koszary” jest zaprezentowanie bitwy, która miała miejsce w nocy z 30 na 31 grudnia pod Zdziechową.

Mieszkańcy wsi starają się pielęgnować pamięć o wydarzeniach sprzed 94 lat. Wystarczy wspomnieć, że miejscowy Zespół Szkolno – Gimnazjalny nosi imię powstańców wielkopolskich. O wyjątkowych bohaterach sprzed lat pamiętają także dzieci i młodzież, czego dowodem są rajdy harcerskie, cieszące się niesłabnącą popularnością. Podczas rajdu, harcerze mogli zmierzyć się w dwóch kategoriach. Jedna z nich została określona jako "szybkościowa" - polegała ona na jak najszybszym pokonaniu trasy między Zdziechową a Gnieznem. Pierwsza grupa ruszała spod Galerii Gniezno natomiast druga – ze świetlicy wiejskiej w Zdziechowie.

Druga kategoria charakteryzowała się tym, że uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą na temat wydarzeń z Powstania Wielkopolskiego. Sporą atrakcją dla uczestników rajdu były rozmaite punkty rozmieszczone na terenie Zdziechowy. Należały do nich miejsca, gdzie można było sprawdzić m.in. umiejętności w strzelaniu z wiatrówki czy też w rozpalaniu ogniska. Sporo emocji wywołało przejście „parku linowego” na terenie szkoły. Po zaliczeniu wszystkich punktów, uczestnicy udali się do klasy w ZSG, gdzie malowali oraz rysowali scenki z Powstania Wielkopolskiego. Przy okazji, każdy patrol w kilku słowach opowiedział coś o sobie.

Po przejściu trasy, wszyscy uczestnicy udali się na mszę świętą do miejscowego kościoła parafialnego. Następnie, harcerze wraz z mieszkańcami wsi, władzami lokalnymi oraz przedstawicielami straży pożarnej poszli pod pomnik, gdzie odbył się apel. Zebrani uczcili minutą ciszy poległych powstańców oraz odśpiewali hymn. Nagrodami w każdej z kategorii były trofea - buty a także koszulki z logo rajdu i głównego sponsora - gminy Gniezno, bez pomocy której nie udało by się zapewnić nagród dla uczestników.


Wyniki rajdu:
- w kategorii najsympatyczniejsi: nagroda dla patrolu „Nazwa patrolu” z Kłecka
- w kategorii harcerska postawa: nagroda dla patrolu „Hyce” ze Skoków
- wiedza: 1 miejsce – patrol „Mag” z Gniezna, 2 miejsce - patrol „Płomienie” ze Zdziechowy, natomiast 3 miejsce - patrol „Rozmaryn i Roszpunka” z Gniezna.
- trasa szybkościowa: 1 miejsce – patrol „Kopytka sa Polska” ze Zdziechowy, 2 miejsce – patrol „Power Rengers” z Gniezna i 3 miejsce – patrol „Krzemień 66” z Gniezna.

Paweł Brzeźniak